facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - kwiecień
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE Mińsk mazowiecki

Małgorzata Szczęsna

strona: 20Wspólnota salezjańska w Mińsku Mazowieckim związana jest przede wszystkim z Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym im. bł. Augusta Czartoryskiego i Gimnazjum im. św. Jana Bosko. To stosunkowo młoda placówka, ponieważ istnieje dopiero od 1994 r.

Salezjanie pracę w Mińsku Mazowieckim rozpoczęli od założenia liceum, jednak po wejściu w życie reformy oświaty w 1999 r. powołane zostało również gimnazjum. Szkoły mieszczą się w dwóch budynkach na terenie przekazanej Towarzystwu Salezjańskiemu przez Radę Miasta Mińsk Mazowiecki nieruchomości przy ulicy Kościuszki 27. Początkowo zajęcia odbywały się w części zabytkowego pałacyku, a następnie przeniosły się także do wyremontowanego pawilonu. Obecnie szkoła dysponuje nowocześnie wyposażonymi salami lekcyjnymi, ogromną salą gimnastyczną, bogatą w zbiory biblioteką szkolną oraz pracownią informatyczną.

Bardzo ważnym miejscem dla członków społeczności szkolnej jest kaplica. O 7.15 uczniowie mają możliwość uczestniczenia w Eucharystii, o 7.55 biorą udział w porannej modlitwie i „słówku”. Msza św. rozpoczyna i kończy każdy rok szkolny. Szczególnie uroczyście obchodzone są święta religijne wynikające z kalendarza liturgicznego, np. wspomnienie św. Jana Bosko, święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Religijny charakter mają również spotkania z okazji Dnia Nauczyciela, Dnia Matki, spotkania opłatkowe dla uczniów, nauczycieli, rodziców i absolwentów. Wyciszeniem dla wspólnoty szkolnej są rekolekcje wielkopostne, adwentowy Dzień Skupienia oraz nocne czuwania maturzystów na Jasnej Górze. Rok liturgiczny i wydarzenia codzienności umożliwiają również udział w różańcu, wspominkach za zmarłych połączonych z nawiedzeniem cmentarza, szkolnej Drodze Krzyżowej, majówkach, nabożeństwach czerwcowych, nowennach za chorych.

W listopadzie w kalendarzu imprez szkolnych znajduje się także Festiwal Piosenki Różnej „Cecyliada” – ku czci patronki muzyki religijnej.

Od początku istnienia szkół działa Salezjańska Organizacja Sportowa. Jej założycielem był Tomasz Płochocki, który sprawował nad nią opiekę do 2007 r. Obecnie tę funkcję pełni ks. Jarosław Kubiak. W ramach Salosu działają następujące sekcje sportowe: piłka nożna chłopców, piłka koszykowa dziewcząt i chłopców, piłka siatkowa dziewcząt i chłopców, tenis stołowy dziewcząt i chłopców, pływanie, biegi na orientację i tenis ziemny. Salezjańska Organizacja Sportowa może się pochwalić wieloma sukcesami oraz organizacją imprez sportowo-rekreacyjnych, m.in. obozów podczas ferii zimowych i wakacji, ferii w mieście i wakacji w mieście ze św. Janem Bosko czy rozgrywek ligowych dla szkół ponadgimnazjalnych w różnych dyscyplinach sportowych.

Życie kulturalne i naukowe uczniów rozwija się intensywnie dzięki wyjazdom do teatru, opery, filharmonii, muzeów oraz uczestniczeniu w lekcjach na warszawskich uczelniach. Młodzież poznaje najpiękniejsze zakątki Polski i Europy, uczestnicząc w wycieczkach. Zarówno w liceum, jak i gimnazjum rozwija się samorządność uczniowska. Rady samorządów obu szkół zajmują się organizacją imprez szkolnych, powołują do życia również różne akcje charytatywne na rzecz instytucji i osób potrzebujących pomocy. Uczestniczą też w corocznych spotkaniach samorządów szkół salezjańskich. Uczniowie realizują się również, pracując w szklonym wolontariacie. Kolejną formą aktywności jest redagowanie gazetki „Szkoleś”, ukazującej się raz w miesiącu.

Dyrektorem szkół i wspólnoty zakonnej jest ks. Ryszard Woźniak SDB – nauczyciel religii i filozofii. Do wspólnoty należą także: ks. Marek Widzy SDB – wicedyrektor szkół, nauczyciel religii; ks. Jarosław Jastrzębski SDB – ekonom, nauczyciel religii w gimnazjum i ks. Jarosław Kubiak SDB, który udziela pomocy z matematyki, fizyki, uczy gry na gitarze, opiekuje się zespołem muzycznym i organizuje zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży. Życiu wspólnoty salezjańskiej w Mińsku Mazowieckim na co dzień i od święta przyświeca myśl św. Jana Bosko: „Wychowanie jest sprawą serca”.