facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - kwiecień
WYCHOWANIE - UWAGI PSYCHOLOGA Uwaga, komputer!

ks. Marek Dziewiecki

strona: 6Do groźnych uzależnień, które występują coraz częściej, należą: uzależnienie od telewizji, od komputera i gier elektronicznych oraz od Internetu. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożeń w tym względzie.

W wielu domach już nawet kilkuletnie dzieci spędzają kilka godzin dziennie przed telewizorem. Ciągłe patrzenie na programy telewizyjne powoduje zanik więzi rodzinnych, szkodzi zdrowiu, prowadzi do rezygnacji z ruchu i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dziecko oglądające telewizję bez kontroli rodziców jest narażone na szkodliwe bodźce psychiczne typu: przemoc, erotyka, naiwna filozofia życia. Długotrwałe patrzenie na ekran powoduje zmęczenie, zaniedbywanie obowiązków szkolnych, domowych i religijnych, hamuje rozwój intelektualny, powoduje zaśmiecanie psychiki toksycznymi treściami i obrazami, okalecza wrażliwość moralną, osłabia wolę.

Jeszcze bardziej niebezpieczne jest uzależnienie od gier komputerowych oraz od Internetu. Podobnie jak w przypadku uzależnienia od telewizji, dziecko czy nastolatek zwodzą rodziców, że za chwilę wyłączą komputer i zajmą się nauką. W rzeczywistości ta „chwila” trwa zwykle kolejne godziny. Takie spędzanie czasu przed komputerem często oznacza poświęcanie energii na pełne przemocy i erotyzmu gry komputerowe czy strony internetowe. Coraz częściej Internet staje się dla nastolatków miejscem kontaktów z sektami, z dilerami narkotyków lub z pedofilami.

Uzależnienie od telewizji, komputera czy Internetu nie grozi w tych rodzinach, w których małżonkowie i rodzice poświęcają sobie i dzieciom dużo czasu, rozmawiają o bieżących wydarzeniach i problemach, wspólnie organizują wycieczki w weekendy czy niedzielne spacery. W takich domach nie trzeba nawet ustalać konkretnych godzin oglądania telewizji. Jeżeli jednak rodzina nie potrafi funkcjonować w taki sposób, to należy ustalić zasadę, że dzieci nie oglądają telewizji dłużej niż 1,5 godziny dziennie, a podczas wspólnego posiłku telewizor jest wyłączony.

Najbardziej dramatyczne skutki przynosi uzależnienie od komputera i Internetu. Nie wynika z tego, że należy dziecku całkowicie zabronić używania komputera. Chodzi natomiast o to, by nauczyć syna czy córkę roztropnego korzystania z tego urządzenia. Komputer nie powinien być traktowany jako zabawka, którą można się bawić całymi godzinami. Jeśli rodzice pracują na komputerze, dziecko wie, że jest to narzędzie pracy i nie służy tylko rozrywce. Gorzej jest w rodzinach, w których dziecko dostaje komputer, a rodzice nie znają zasad jego obsługi i nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Rozsądni rodzice kupują swoim dzieciom jedynie gry edukacyjne i osobiście sprawdzają ich zawartość. Zdarza się bowiem, że nawet takie programy zawierają dziwne treści lub niosą szkodliwe przesłanie. Najmodniejsze obecnie gry wśród dzieci, zwłaszcza wśród chłopców, to gry oparte na strategii wojennej, które zaburzają system moralnej oceny (wszystko można zdobyć tylko przemocą, podstępem) i kontakt z rzeczywistością (bohaterów można uśmiercać wielokrotnie). Ponadto szybko przesuwające się obrazy dezorganizują mechanizm percepcji u młodego człowieka.

Dzieci i młodzież powinny mieć dostęp do Internetu pod kontrolą rodziców w domu albo nauczycieli w szkołach. W przeglądarkach internetowych czasami warto uruchomić zabezpieczenia, które uniemożliwiają korzystanie ze stron pornograficznych czy epatujących przemocą. Kiedy rodzice zauważą, że ich dziecko jest uzależnione od telewizji, komputera czy Internetu, wtedy jest już za późno na dyskusje, groźby czy rozmowy wychowawcze. W takiej sytuacji pojawiają się bowiem mechanizmy uzależnień, które w dużym stopniu są analogiczne do tych występujących w alkoholizmie czy narkomanii. Trudno jest z nimi mierzyć się jedynie w oparciu o zdrowy rozsądek czy rodzicielską intuicję. Należy się wówczas skonsultować ze specjalistą, gdyż podejmowanie błędnych kroków może jedynie pogorszyć sytuację. Czasem nie pozostaje rodzicom nic innego, jak tylko usunąć z mieszkania telewizor czy komputer. Trzeba jednak pamiętać, że w tej sytuacji dziecko potrzebuje pomocy ze strony rodziców w zdobyciu nowych zainteresowań oraz w uczeniu się rozsądnego wykorzystania czasu.