facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - kwiecień
SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY Młodzi dla młodych

Katarzyna Ogrodowska, Radosław Szulerecki

strona: 16



Ksiądz Bosko zapoczątkował niesamowite dzieło ewangelizacji. Wpadł na pomysł, by głosić Chrystusa wśród młodych ludzi przy pomocy samej młodzieży. Przyjęte kryterium księdzam Bosko opierało się na założeniu, że młodym ludziom łatwiej jest nawiązać kontakt z rówieśnikami niż osobom duchownym. Myśl ta dała początek istnieniu wspólnoty animatorów przy parafii św. Jana Bosko w Szczecinie przygotowujących kandydatów do sakramentu bierzmowania.

Nasza wspólnota w chwili obecnej składa się z młodzieży studiującej i uczącej się – trzynaście osób. W większości animatorami są osoby czynnie udzielające się we wspólnotach parafialnych – Oaza, Liturgiczna Służba Ołtarza, Taizé. Zdarzają się także ludzie, którzy po przyjęciu sakramentu bierzmowania sami chcieli służyć jako animatorzy. Opiekę nad naszą wspólnotą sprawuje ks. Adam Kiziuk.

Przygotowane
Podstawą naszej pracy z kandydatem, który przygotowuje się do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej jest przede wszystkim dbałość o własne przygotowanie. Dlatego postawiliśmy przede wszystkim na siebie, choć to może brzmieć trochę samolubnie... Święty Jan Bosko mawiał jednak, że „wychowanie jest sprawą serca”. To właśnie od naszego serca się zaczyna. Tylko mając czyste serce i żyjąc z Chrystusem w przyjaźni, jesteśmy w stanie świadczyć o Nim jak o prawdziwym Przyjacielu.
Jako wspólnota spotykamy się raz w tygodniu na spotkaniach modlitewnych i formacyjnych (opartych o literaturę salezjańską) prowadzonych przez ks. Adama. Przynajmniej dwa razy w miesiącu mamy spotkania o charakterze merytorycznym, gdzie doskonalimy swój warsztat dydaktyczny. Zajęcia te prowadzone są przez pedagoga w oparciu o umiejętności prospołeczne, aktywne słuchanie, sposoby i metody prowadzenia spotkań, a co za tym idzie dotarcia do młodego człowieka. Na każdym spotkaniu omawiamy bieżące sprawy dotyczące sakramentu bierzmowania oraz kandydatów przygotowujących się do jego przyjęcia. Ważną część naszych spotkań zajmują informacje, jakie docierają do nas ze świata salezjańskiego. Mamy to szczęście, że wiadomości uzyskujemy z pierwszej ręki, gdyż jeden z nas wchodzi w skład Inspektorialnej Rady Młodych, a także uczestniczy w ogólnopolskich młodzieżowych Spotkaniach Krajowego Centrum Duszpasterstwa Młodzieżowego.
Cykl przygotowań kandydatów do sakramentu bierzmowania
oparty jest o „Instrukcję duszpastersko-katechetyczną przygotowania młodzieży szkolnej do sakramentu bierzmowania w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej” wydaną przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego ks. abpa Zygmunta Kamińskiego.

Rok I – etap ewangelizacyjny
Formacja kandydatów do bierzmowania rozpoczyna się w pierwszej klasie gimnazjalnej spotkaniem księdza z rodzicami. Następnie są cotygodniowe spotkania młodzieży w małych grupach.
W czasie pierwszego roku przygotowań kandydaci uczestniczą w rekolekcjach dla bierzmowanych. Organizowane one są poza parafią jako wyjazd weekendowy. W programie znajdują się m.in.: modlitwy, spotkania w małych grupach i konferencje. Dużą część czasu zajmuje sport, zabawa oraz asystencja wychowawcza – możliwość porozmawiania z animatorami czy też z księdzem.
Kulminacją czasu rekolekcji jest sobotnie nabożeństwo pokutne z możliwością przystąpienia do sakramentu pojednania. Jest to święty czas ciszy, refleksji i zastanowienia się nad tym, co jest ważne w życiu. Większość tych młodych ludzi ma okazję po raz pierwszy uczestniczyć w takiej modlitwie. Wiele serc w tym czasie otwiera się na działanie Pana Boga i nawet po kilkuletniej przerwie w sakramentach przeżywa spotkanie z wybaczającym Jezusem obecnym w konfesjonale.

Rok II – etap katechizacyjny
W drugim roku przygotowań kandydat do bierzmowania, oprócz uczestnictwa w małych grupach, samodzielnie czyta Ewangelię św. Mateusza. Zapoznaje się też z Katechizmem Kościoła Katolickiego.

Rok III – etap mistagogiczny
Trzeci rok przygotowania to wybór patrona bierzmowania. Przez całe trzy lata przygotowań kandydaci uczestniczą w życiu Kościoła poprzez nabożeństwa (różaniec, roraty, Droga Krzyżowa, nabożeństwa majowe), rekolekcje wielkopostne, Triduum Paschalne, msze św., comiesięczną spowiedź.

Recepta na sukces
We wszystkich tych etapach towarzyszymy młodym, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu. Jakie są efekty? Różne. A recepty na sukces brak. Nie istnieje. Ale my przede wszystkim dbamy o czystość swoich serc, staramy się, by nasze spotkania przybierały ciekawą formę, staramy się dawać świadectwo własną postawą i życiem, nie traktować grupy jako całości, ale podchodzić do każdego z osobna. Wierzymy w dobroć młodego człowieka i jego chęć przemiany. No i nie zapominajmy o modlitwie za swoją grupę.