facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - październik
DUCHOWOŚĆ. Omylny papież?

Natanael

strona: 22Po gwałtownych protestach muzułmanów Benedykt XVI wyraził ubolewanie. Czy nie oznacza to, że papież może się jednak mylić?
Wiktor

Trzeba zacząć od tego, że Benedykt XVI wyraził ubolewanie z powodu niewłaściwego zrozumienia przez niektórych muzułmanów tego, co powiedział, niczego jednak nie odwołując. Tym niemniej papież może w wielu sprawach mylić się, błądzić i grzeszyć, a trudność wielu osób, także katolików, z zaakceptowaniem prawdy o nieomylności papieża bierze się z niezrozumienia, co rzeczywiście oznacza. Kanon 749 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi, kiedy są spełnione warunki tego dogmatu: Nieomylnością w nauczaniu, na mocy swego urzędu, cieszy się Biskup Rzymski, kiedy jako najwyższy Pasterz i Nauczyciel wszystkich wiernych, którego zadaniem jest utwierdzać braci w wierze, w sposób definitywny głosi obowiązującą naukę w sprawach wiary i obyczajów. Oznacza to, że ta prawda wiary dotyczy jedynie jego uroczystego nauczania w sprawach wiary i moralności. Tak rozumiane nauczanie „w sposób definitywny” ma jednak miejsce niezwykle rzadko. W ciągu ostatnich 100 lat tylko papież Pius XII posłużył się tą formułą, ogłaszając w 1954 r. dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Podobny charakter miał prawdopodobnie dokument Jana Pawła II wykluczający możliwość kapłaństwa kobiet, choć teologowie dyskutują jeszcze na ten temat.

Aby uzmysłowić sobie wagę tego dogmatu należy się zastanowić, co by było, gdyby papież tego daru Ducha Świętego nie posiadał. Odbierałoby to pewność, że przekazywana przez Kościół nauka jest drogą zbawienia, przekazaną mu przez samego Chrystusa. Pozbawiałoby Kościół oparcia na prawdzie i otwierało na najprzeróżniejsze i sprzeczne interpretacje, jak to się stało w przypadku Kościołów protestanckich i wyrastających z nich pomniejszych kościołów, wyznań i sekt. Negowałoby też zapewnienie Chrystusa dane Piotrowi, że: Ty jesteś Opoką, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. Dogmat o nieomylności papieża znaczy po prostu tyle, że Duch Święty czuwa, by Kościół – składające się z grzeszników Ciało Chrystusa – nie zszedł z drogi prawdy.