facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - październik
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Dębno

ks. Zenon Kapłon SDB

strona: 15Salezjanie przybyli do Dębna w 1946 r. od tego czasu mają pieczę nad parafią św. Piotra i Pawła. Kościół parafialny wzniesiono w latach 1852-1857 na miejscu XIII-wiecznej świątyni zburzonej całkowicie w 1845 r.

Po przejęciu parafii pierwszy salezjanin – ks. Antoni Kołodziejczak – zajął się organizacją życia parafialnego. Po kilku miesiącach przybył ks. Stefan Blezień. Posługa duszpasterska w tym czasie nawiązywała do przyzwyczajeń katolików przybywających z różnych stron Polski i świata, a równocześnie była poszukiwaniem najlepszych sposobów, by w tych warunkach, z tymi ludźmi i takim personelem pastoralnym sprostać zadaniom stawianym przez Kościół.

W 2004 r. rozdzielone zostały w funkcje proboszcza i dyrektora domu zakonnego. Dyrektorem został wtedy mianowany ks. Tomasz Motyka a proboszczem ks. Andrzej Przybyła. Przy mądrym dialogu i harmonii inicjatyw osiągnięto dużą kontrolę tak nad nowymi inicjatywami, jak i nad środkami na te inicjatywy przeznaczanymi. Tym samym powstała szansa ciągłego harmonizowania najcenniejszych pomysłów z zakonnymi zobowiązaniami płynącymi ze ślubu ewangelicznego ubóstwa.

Salezjanie pracujący w Dębnie (obok dyrektora i proboszcza są to: ks. Korad Herc, ks. Jacek Jaszewski, ks. Zenon Kapłon, ks. Sebastian Połoński, ks. Andrzej Przybyła i ks. Waldemar Antoni) są przede wszystkim oddani posłudze dla młodzieży. Starają się utrzymywać z nią duszpasterski kontakt, wykazując wiele cennych inicjatyw duszpasterskich.

Przy parafii funkcjonuje wiele wspólnot, m.in.: Służba Liturgiczna, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Oaza Nowego Życia, Odnowa w Duchu Świętym., Caritas, Żywy Różaniec, Wdowy Konsekrowane. Działa także orkiestra i chór parafialny.

Do domu zakonnego w Dębnie administracyjnie przyporządkowane są domy zakonne w Boleszkowicach – gdzie proboszczem parafii jest ks. Jan Terlikowski, a wikarym ks. Andrzej Skowroński – i Sarbinowo, gdzie funkcję proboszcza pełni ks. Waldemar Grzelec, a wikarym jest ks. Krzysztof Łada.