facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - październik
W ORATORIUM. Funkcje animatora w grupie cz. IV

jp

strona: 19Z przewodnictwem w przeprowadzaniu i koordynacji projektów łączy się następna funkcja animatora. Jest nią wykształcenie w grupie umiejętności podejmowania decyzji. Czynne uczestnictwo jest jednym z najważniejszych punktów docelowych animacji. Nie wolno przyjmować, że grupa od razu potrafi podejmować decyzje. Tę umiejętność trzeba nabyć, co dokonuje się w procesie żmudnej i cierpliwej praktyki. Decyzja – to wzięcie udziału w działaniu, ustalonym przez całą grupę w taki sposób, że wszyscy czują się zaangażowani w serię działań zdolnych odpowiedzieć na problemy postawione przez grupę.

Każda decyzja zakłada sytuację niepewności i dwuznaczności, nawet jeśli nie zawsze od razu potrafi da się zdefiniować na czym polega. Jej przyczyna może znajdować się wewnątrz grupy – być związana z relacjami panującymi w grupie czy realizacją programu lub zewnętrzna, związana ze zmianami w środowisku kościelnym lub społecznym.

Grupa jest wezwana do reagowania jako całość, co nie oznacza „jak jeden mąż”. Wyłaniają się w niej różnice osobowości i ewentualne podgrupy, napięcia i sympatie w relacjach, odmienne sposoby myślenia i postaw wobec rzeczywistości. Wypracowanie decyzji wymaga trudu znalezienia zgody, która nie wynika z rywalizacji, ale współpracy, na którą wszyscy mają wpływ. Nie ma decyzji bez konfliktu, konkurencji idei i projektów, różnych form współzawodnictwa. Jeśli wykorzystane we właściwy sposób, mogą nadać energię i dynamikę sprawiając, że podjęte decyzje będą właściwe.