facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - październik
MISJE. Moja nowa misja

ks. Czesław Leńczuk SDB

strona: 20



W tym roku zgodnie z życzeniem przełożonych opuściłem Malawi, aby udać się do naszej nowej misji w Hwange w Zimbabwe – pisze ks. Czesław Leńczuk SDB z nowego afrykańskiego domu.

Hwange to małe miasteczko górnicze, gdzie wydobywany jest węgiel kamienny. W jeszcze nie tak odległych czasach kopalnie odkrywkowe i podziemne zaopatrywały w ten surowiec większą część Afryki na południe od Sahary. Dziś niestety kopalnie są nierentowne, a to z powodu wygnania z kraju foreigners - białych różnych narodowości i czarnych przede wszystkim z Zambii i Malawi. Zaledwie w odległości 100 km od Hwange znajduje się jeden z cudów przyrody: majestatyczny Wodospad Wiktoria. Rzeka Zambezi wpada w głęboką gardziel kanionu, wydając przy tym charakterystyczny "ryk" i produkując chmury oparów.

Na terenie naszej misji nie będzie kościoła parafialnego, lecz kaplica. Niewielkie sanktuarium Maryi Wspomożenia Wiernych. Miasto przeznaczyło cały nasz teren na centrum młodzieżowe i szkołę zawodową. Moim zadaniem jest głównie troszczyć się o konstrukcję tych budynków. Z reguły spędzam dużo czasu podróżując to do stolicy, Harare (800 km), po wszelkiego rodzaju pozwolenia z Ministerstwa Edukacji lub do stolicy prowincji, Bulawayo (350 km), po wszelkiego rodzaju materiały budowlane. Po dwóch tygodniach mojego pobytu w Hwange udałem się do Ministerstwa Edukacji w Harare i o dziwo po tygodniowym "pielgrzymowaniu" od biura do biura otrzymałem pisemną zgodę na budowę szkoły na terenie szczepów Ndebele i Nambia. Radość trwała zaledwie dwa tygodnie, gdyż pojawiło się nowe prawo, negujące to pozwolenie. Kiedy w pierwszym tygodniu marca br. przyjechał z Rzymu nasz przełożony od spraw misji, ks. Francis Alencherry, nie mógł zrozumieć, że po pięciu latach misja salezjańska jest ciągle w powijakach. Nie widząc żadnego innego rozwiązania, zaproponował metodę św. Jana Bosko, a mianowicie odmawianie nowenny do Maryi Wspomożenia Wiernych. Nasz inspektor ks. Józef Czerwiński poprosił wszystkie misje salezjańskie na terenie czterech krajów (Zambia, Malawi, Namibia i Zimbabwe) o rozpoczęcie nowenny. I oto stał się kolejny cud: rząd dał kolejne pozwolenie dokładnie 24 marca, w dzień, kiedy przypada miesięczne wspomnienie Maryi Wspomożenia Wiernych.

Budowę centrum młodzieżowego planujemy rozpocząć we wrześniu. Tymczasem przygotowujemy rysunki, rozglądamy się za materiałem budowlanym i organizujemy spotkania z mieszkańcami w celu pozyskania informacji na temat potrzeb miasta i regionu.

17 sierpnia dołączył do nas wolontariusz z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu z Krakowa, Marek Wołkowski. Jego zadaniem jest prowadzenie budowy. W święto Matki Bożej 8 września zaprosiliśmy biskupa do poświecenia budowy i wykopania pierwszej łopaty pod fundamenty. Myślę, że wszystko pójdzie dobrze i zdążymy przed porą deszczową (koniec listopada) przykryć budynki i potem wykańczać.

Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie. Niech Czarna Madonna z Częstochowskiego Wzgórza ochrania Was swoim matczynym płaszczem i prowadzi na szczyty miłości.