facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - kwiecień
Czy wiedział

ks. Marek Chmielewski SDB

strona: 23Wszystko zaczęło się od jesiennej pieszej wycieczki księdza Bosko i jego oratorianów, która zatrzymała się na krótki odpoczynek w Lu Monferrato. Chłopcy radośnie opanowali główny plac miasta, a ksiądz Bosko udał się do rodziny Rinaldich z prośbą o przewiezienie wozem rzeczy wychowanków do pobliskiej miejscowości. Gospodarz nie omieszkał przedstawić swej żony i dziewięciorga dzieci. Chłopiec urodzony jako ósmy z rodzeństwa miał na imię Filip.

Ksiądz Bosko długo zatrzymał na nim wzrok. Od tamtej chwili spotykali się wielokrotnie. Kiedy Filip ukończył 10 lat, wtedy salezjanie otworzyli w Mirabello, bardzo blisko Lu, małe seminarium, pierwszy dom salezjański poza Turynem. Ojciec Filipa skorzystał z okazji i wysłał tam syna, aby kontynuował naukę. Już w pierwszym roku pobytu w nowym miejscu Filip miał okazję dwukrotnie nieco dłużej rozmawiać z samym księdzem Bosko i bardzo się z nim zaprzyjaźnił. Tutaj też zaprzyjaźnił się szybko z jednym ze swoich asystentów, kl. Pawłem Alberą (w latach 1910-1921 będzie drugim następcą księdza Bosko). Niestety Albera nie był jedynym asystentem.

Na wiosnę, pod koniec pierwszego roku nauki, Filip podupadł na zdrowiu, czuł się bardzo zmęczony, a na dodatek dokuczało mu lewe oko, w którym pogorszył się wzrok. To właśnie wtedy ów drugi asystent, niestety niewrażliwy na sytuację chłopców, uderzył go boleśnie. Filip oświadczył, że opuszcza szkołę i wraca do domu. Nikomu nie udało się go przekonać do zmiany zdania. Kiedy ksiądz Bosko po raz trzeci w tamtym roku przybył do Mirabello, dowiedział się, że jego mały przyjaciel powrócił do rodziny. Najszybciej jak mógł, napisał do niego list, w którym prosił, aby zastanowił się nad swoją decyzją i zmienił zdanie. Nic z tego.
Płynęły lata, a wraz z nimi listy księdza Bosko do Filipa. W każdym była prośba o przemyślenie tamtej decyzji. Chłopak nie znajdował jednak w sobie dość siły, aby powrócić do salezjanów. W wieku 18 lat bardzo boleśnie przeżył kryzys wiary, który o mało co nie wyprowadził go bardzo daleko od Boga. Pokonał go dzięki własnej modlitwie ponad siły i łzom matki.

W 1876 r. Filip skończył 20 lat. Rodzice pewnej miłej i ładnej dziewczyny przyszli do ojca Filipa, aby porozmawiać o przyszłym ślubie ich dzieci. Ale w tym samym czasie z Turynu przyjechał ksiądz Bosko. Był zdecydowany rozpocząć wojnę, aby tylko zabrać Filipa do Turynu. Odbyła się długa rozmowa, która musiała rozjaśnić i pokonać upór piemonckiego wieśniaka. Filip przedstawił swoje trudności. Ksiądz Bosko rozprawiał się z każdą z nich po kolei. Zdobywał mnie kawałek po kawałku – wspominał tamtą rozmowę ks. Filip Rinaldi. – Rodzice pozostawili mi wolność wyboru. Wybór padł na księdza Bosko.

Czy ksiądz Bosko wiedział, że w tamtych chwilach decydował się los jednego z jego następców, los Zgromadzenia, los błogosławionego salezjanina? Czy wiedział, że ten właśnie salezjanin podejmie trud duchowego towarzyszenia wychowankom z oratorium sióstr salezjanek i że z tymi dziewczętami da początek przyszłym Wolontariuszkom Księdza Bosko? Plany i tajemnice Boże są niezgłębione.