facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - kwiecień
POD ROZWAGĘ - Pismo automatyczne

o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

strona: 7W ostatnich latach wzrosło niepomiernie zainteresowanie wszelkimi osobami i wydarzeniami, które otacza atmosfera cudowności, niecodzienności. Wiele osób pasjonuje się książkami rzekomo dyktowanymi przez duchy bądź osoby bardzo znane, nie wyłączając Jezusa i świętych. W istocie są to jednak dzieła spirytystyczne. Wiele publikacji tego typu powstało i powstaje w kręgu New Age.

We wrześniu 1965 r., Helen Schucman zaczęła słyszeć wewnętrzny głos: To jest kurs o cudach. Proszę, zacznij robić notatki. Jane Roberts rozmowami z istotą przedstawiającą się jako Seth zapisała pięć opasłych tomów. Pojawiły się książki rzekomo dyktowane przez aniołów, czy też ,,nowe Ewangelie” przekazywane przez samego Jezusa. Nie brak i takich, którzy, jak na przykład Gloria Lee, utrzymują, że posłania są im dyktowane przez mieszkańców innej planety. Gloria Lee twierdzi, że zapisuje słowa dyktowane jej przez mieszkańca Jowisza.

Publikacje te w znacznej części są spisywane za pomocą tzw. pisma automatycznego. Ów rzekomy autor pozaziemski bądź prowadzi rękę człowieka piszącego, bądź dyktuje mu poszczególne słowa. Pismo automatyczne jest typowym zjawiskiem w channelingu (od ang. channel – kanał). Człowiek, według tej formy spirytyzmu, może stać się kanałem, przez który są przekazywane przesłania z zaświatów.

Czym jest pismo automatyczne? Profesor Armando Pavese stwierdza: Pismo automatyczne, w ocenie psychologicznej, jest tylko wyrazem manifestowania się podświadomej cześci (psychiki – przyp. P.J. Śliwiński), która w swoim zapale twórczym może nawet stworzyć osobowość prawie kompletną, a która jest w rzeczywistości projekcją podświadomych pragnień osoby. To podświadomość tworzy jakby drugą osobę, z którą świadomość człowieka może nawiązywać dialog i przekazywać go w formie zapisu.

Zatem żadne zaświaty ani święci, tylko podświadomość. Channeling, jak każda forma spirytyzmu, jest nie do pogodzenia z chrześcijaństwem.

Polecam literaturę: P. J. Śliwiński i inni „Kościół a spirytyzm”, Wydawnictwo M.