facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - luty
LISTY

Andrzej Waś

strona: 23



Szczęść Boże

Pod koniec 2005 r. Europa po raz kolejny stała się świadkiem niezwykłego wydarzenia. Oto młodzi starego kontynentu spotkali się na kolejnym przystanku pielgrzymki zaufania przez ziemię, pielgrzymki, której szlaki na dobre wpisały się w mapę naszego globu. Europejskie Spotkanie Młodych, które odbywa się corocznie od 1978 r., to dzieło tragicznie zmarłego brata Rogera i wspólnoty braci z Taizé, której dał początek. Tym razem rozpędzone życie młodych ludzi spoczęło na kilka zimowych dni w Mediolanie. Z Polski w daleką podróż wyruszyło około jedenastu tysięcy młodych ludzi.

Mediolan przywitał nas śnieżycą. Grupy zostały rozdzielone na kilko, bądź kilkunastoosobowe ekipy, które wyruszyły w kierunku parafii, gdzie miały być goszczone. Stamtąd już niedługa droga do mieszkań otwartych na pielgrzymów. Mediolan w promieniu kilkudziesięciu kilometrów zamienił się w Europejską wieżę Babel.

Wiele tzw. workshopów, czyli spotkań tematycznych, odbywało się w różnych miejscach Mediolanu. Spośród ponad dwudziestu tematów każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Takie spotkania to nie tylko tematy religijne, ale także problemy globalne: imigracja, czy budowanie zjednoczonej Europy, co ważne, prowadzone przez ekspertów w dziedzinie problemów międzynarodowych.

Po wczesnym śniadaniu wraz z dobrodziejami, którzy przyjęli nas do swoich domostw, każdego dnia w parafiach odbywały się modlitwy, a po nich spotkania w małych grupach międzynarodowych. Tutaj uczestnicy wraz z animatorami podejmowali przygotowane wcześniej cytaty biblijne oraz kolejne części Niedokończonego Listu brata Rogera na 2006 r. Na tych tekstach opierało się wspólne dzielenie i wymiana myśli.

Zabierzcie ducha nauki, rady, mądrości, pobożności, który przemieni wasze życie, plany, uczucia i pragnienia w autentycznie ludzkie i głęboko chrześcijańskie – nawoływał abp. Mediolanu kard. Dionigi Tettamanzi. Nie ma co czekać. Wiosna Kościoła przyjdzie z Polski – mawiał brat Roger, ale by tak było musi rozkwitnąć na dobre w naszym kraju. Za rok spotkanie w Zagrzebiu. Do zobaczenia.

Andrzej Waś
www.taize.szczecin.pl