facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - styczeń
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Bydgoszcz, wspólnota św. Jana Bosko

Katarzyna Jankowska

strona: 15



Historia wspólnoty salezjańskiej św. Jana Bosko jest ściśle związana z rozwojem szkół salezjańskich w Bydgoszczy. Początki sięgają 1992 r., kiedy to 1 września rozpoczęło pracę Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego, którego pierwszym dyrektorem był budowniczy bydgoskiego dzieła – ks. Wojciech Blicharz SDB.


Z początku Liceum mieściło się w murach domu parafialnego, jednak do szkoły zgłaszało się coraz więcej chętnych. Konieczne więc było wzniesienie nowego budynku – przestronnego, nowoczesnego, funkcjonalnego. Staraniem kolejnych dyrektorów – ks. Romana Pawlaka SDB, ks. Henryka Kaszyckiego SDB oraz ks. Waldemara Pierożka SDB – powstał kompleks, na który składają się nie tylko sale lekcyjne, ale także kaplica, dwie sale gimnastyczne, biblioteka, szkolny bufet oraz proscenium. Obok szkoły mieszczą się dwa duże boiska i nowoczesna bieżnia. W 1996 r. powstała tu także Szkoła Podstawowa, a w 1999 r. – po wprowadzeniu reformy systemu edukacji – również Gimnazjum. Każdy dzień w bydgoskich szkołach rozpoczyna się Mszą św. dla chętnych, wspólną modlitwą i „słówkiem”.

Dzieci w Szkole Podstawowej mają zajęcia taneczne, informatykę, dwa języki obce od pierwszej klasy. Zarówno w Gimnazjum, jak i w Liceum, realizowany jest rozszerzony program języka angielskiego. Także innych języków obcych (do wyboru: niemieckiego i hiszpańskiego) młodzież uczy się w niewielkich grupach, do których jest przydzielana na podstawie umiejętności. Liceum oferuje naukę w klasach profilowanych: humanistycznej, biologiczno-chemicznej i matematyczno-geograficzno-fizycznej. Istnieje także klasa teatralna. Oprócz obowiązkowych zajęć, które obejmują także takie przedmioty jak psychologia czy język łaciński młodzież może wybierać zajęcia rozszerzone, a także rozwijać swoje zainteresowania na spotkaniach bardzo licznych kół (przedmiotowe, teatralne, sportowe, filozoficzne, fotograficzne, dyskusyjne), co jest jedną z inicjatyw obecnego dyrektora ks. Stefana Makurackiego, podobnie jak rozszerzenie opieki psychologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Wśród różnych zajęć dodatkowych warto wskazać kółko mozaiki, które prowadzi ks. Henryk Kaszycki. Adepci tej sztuki przygotowali prace, które posłużyły do bardzo oryginalnego urządzenia sali katechetycznej.

Szkoła tętni życiem, a uczęszczający do niej nie tylko zdobywają wiedzę, ale także mają wiele okazji do świetnej zabawy. Przedstawienia, dyskoteki, coroczna Cecyliada, obchodzone hucznie Święto Patrona, Wigilia szkolna, na którą są zapraszani także rodzice, wycieczki i obozy, wymiany międzynarodowe są nieodłącznie związane z salezjańskim duchem szkoły. Swoje spotkania mają także Byli Wychowankowie.

Aktualnie w szkołach uczy się ok. 730 dzieci i młodzieży. A wspólnotę św. Jana Bosko (erygowaną w czerwcu 2001 r.) tworzą: ks. Tomasz Blok SDB, ks. Bernard Duszyński SDB, ks. Henryk Kaszycki SDB, ks. Jarosław Klusak SDB, ks. Artur Kucharski SDB i ks. Stefan Makuracki (dyrektor).