facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - październik
WYCHOWANIE - Radość dzielenia się

Małogorzata Cichoń SWM

strona: 4Moja babcia urodziła dziewięcioro dzieci. Mieli z dziadkiem dużo pola, więc sporo czasu spędzali poza domem. Dlatego starsze rodzeństwo opiekowało się młodszym. W domu było biednie, czasem trzeba było wymieniać się butami, żeby pójść do kościoła, ubranie dziedziczyło się po starszych.

Myślę, że wiele osób pamięta jeszcze takie czasy. W niektórych regionach świata to jednak nie przeszłość. To w Polsce sytuacja się zmieniła. Moi znajomi np. mają synów w wieku 10 i 13 lat. Każdy z braci ma własny komputer – żeby się nie kłócili – mówią ich rodzice...

A przecież warto od najmłodszych lat uczyć dzieci małych wyrzeczeń. Oddając swój dar, dziecko staje się bogatsze, bo wyzbywa się egoizmu. Starym, dobrym sposobem są adwentowe i wielkopostne skarbonki. Dzieci składają tam swoje ,,drobniaki’’, po to żeby ofiarować je komuś, kogo nie znają. W sercu dziecka rodzi się solidarność i miłość do drugiego człowieka, poparta autentycznym czynem – wyrzeczeniem. Trzeba im jednak ukazać, że dzielenie się to nie tylko trud, ale i satysfakcja, bo pomagając innym, same na tym zyskują. A dawanie sprawia radość. Dzielić się można nie tylko rzeczami, ale również swoją czułością, pomysłami, otwartością. Sobą.

Już przedszkolaka można prosić, żeby podzielił się nie tylko otrzymanymi słodyczami, ale również żeby wspólnie z bratem przygotował teatrzyk lub laurkę z okazji urodzin babci. Starszym dzieciom można także zaproponować udział w parafialnym lub szkolnym Kole Misyjnym.

Ważne jest również, by opowiadać dzieciom o historii własnej rodziny, o trudach i radościach, jak również o doświadczaniu wzajemnej pomocy. Dziecko lepiej doceni to, co ma, a co zostało wypracowane i podarowane mu przez innych. Łatwiej mu będzie także wyjść z pomocą. A w przyszłości będzie chciało naśladować przekazane mu wzorce.