facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - październik
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE - Kraków, Różana 5

ks. Andrzej Król SDB

strona: 148 czerwca 2001 r. ks. generał J.E. Vecchi kanonicznie erygował dom pw. św. Józefa. Dom w myśl władz zakonnych został przeznaczony na działalność centrum młodzieżowego – ośrodka dla młodzieży trudnej.


Na początku lat osiemdziesiątych, kiedy to w seminarium salezjańskim w Krakowie odbyło się sympozjum: Jak przywracać młodzież trudną społeczeństwu i Kościołowi, zrodził się Salezjański Ruch Troski o Młodzież (Saltrom). Pierwsze lata działalności – to praca nieformalna, głównie z hipisami i nar-komanami. Jako stowarzyszenie Saltrom został zarejestrowany w 1992 r. Dwa lata później gmina Kraków przekazała kamienicę przy ul. Różanej 5 do celów działalności młodzieżowej na 20 lat użytkowania. Pod koniec lat 90. wyraźnie oddzielono działalność profilaktyczną od resocjalizacyjnej. Po sąsiedzku, w kamienicy przy Różanej 3 mieści się dziś ośrodek leczenia narkomanów, prowadzony przez inne stowarzyszenie – salezjanie są w nim kapelanami.

W domu przy Różanej 5 pracuje pięciu salezjanów, którzy opiekują się trzema istniejącymi tu stowarzyszeniami: Saltromem, Salosem i Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym Młodzi Światu. (SWM od początku swego istnienia mieścił się w domu przy Różanej, obecnie jednak stowarzyszenie jest w trakcie przeprowadzki do nowego lokum przy ul. Tynieckiej 39 w Krakowie). Ponadto salezjanie z Różanej animują pracę Piwnicy przy Dominikańskiej, gdzie odbywają się np. koncerty muzyki chrześcijańskiej (klub Ruah).

Dyrektorem wspólnoty jest ks. Wojciech Strzelecki, jednocześnie prezes Salosu; ks. Adam Parszywka jest prezesem SWM Młodzi Światu; ekonomem, a zarazem prezesem Saltromu jest ks. Andrzej Król; ks. Piotr Basista (Salos) i ks. Augustyn Szczerbiński (Saltrom) zajmują się pracą duszpasterską.

Na Różanej realizują się następujące inicjatywy:
– świetlica Świat Dziecka – popołudniowa przystań dla dzieci szczególnie wymagających opieki,
– oratorium
– darmowe korepetycje,
– indywidualne lekcje ze studentami i wolontariuszami (ok.150 tygodniowo),
– jachtklub Saltrom – rejsy mazurskie i morskie, obozy szkoleniowe, cotygodniowe spotkania (w tym roku minęło już 10 lat działalności jachtklubu),
– kaplica dostępna 24 godziny na dobę,
– gabinet rehabilitacji,
– praktyki studenckie – Saltrom jako niepubliczna placówka oświatowa przyjmuje studentów na praktyki indywidualne oraz zajęcia zorganizowane prezentujące działalność placówki (rocznie ok.700 studentów),
– poradnia wychowawcza dostępna codziennie,
– siłownia – zapisanych jest do niej ponad 100 chłopców,
– szkółka narciarska dla najmłodszych (wyjazdy w sezonie zimowym).

Ponadto Salos i Saltrom organizują ok. 25 turnusów wakacyjnych: sportowych, rekreacyjnych, żeglarskich, językowych – dla dzieci, młodzieży oraz rodzin, łącznie dla ok. 1700 odbiorców.
J
an Paweł II jako młody poeta zapisał takie strofy: Być dobrym dla dobrych i dla tych, którzy nimi nie są – oto człowiek, sama dobroć. Starając się o wychowanie dobrych obywateli i dobrych chrześcijan, jesteśmy z młodymi i tego życzymy wszystkim salezjanom.