facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - wrzesień
DUCHOWOŚĆ. O Marii Magdalenie słów kilka

Natanael

strona: 22Czy to prawda, że Maria Magdalena też była apostołem i dostała misję nauczania?
Magdalena

Co na podstawie czterech Ewangelii wiemy o Marii Magdalenie na pewno? Że pochodziła z miejscowości Magdala, że Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów, że stała wraz z innymi kobietami pod Krzyżem, że obserwowała z daleka, gdzie go chowają, że kiedy szła namaścić Jego ciało Zmartwychwstały objawił się jej i kazał oznajmić apostołom, iż wstępuje do Ojca. Wszystko inne to interpretacje lub konfabulacje.

Słowo apostoł znaczy tyle, co posłany i w Nowym Testamencie odnosi się do 12 najbliższych uczniów Jezusa (św. Łukasz wspomina o 72 pozostałych) i św. Pawła. Tak więc w ścisłym znaczeniu Maria Magdalena nie była apostołem, ani nawet uczniem. Nic też Ewangelie nie wspominają o jakiejkolwiek jej misji nauczycielskiej. Jednak w znaczeniu szerokim, zgodnie z którym każdy chrześcijanin jest uczniem Jezusa i ma za zadanie głoszenie Ewangelii, jej rola jest wyjątkowa. Maria Magdalena – kobieta, w dodatku o złej przeszłości – jest pierwszą osobą, która niesie innym, i to apostołom, dobrą nowinę o Zmartwychwstaniu. Być może na tej podstawie niektóre późniejsze tradycje, szczególnie Kościoła wschodniego, opowiadały, że Maria Magdalena na podobieństwo apostołów, miała podróżować, głosząc Słowo Boże w krajach w Azji Mniejszej czy wręcz dotrzeć na tereny dzisiejszej Francji.

Na marginesie warto zauważyć, że dużo późniejsze (VI/VII w.) utożsamienie Marii Magdaleny z Marią siostrą Łazarza i kobietą cudzołożną, którą Jezus ocalił od ukamienowania choć teoretycznie jest możliwe, to nie ma potwierdzenia w Ewangeliach. Natomiast za wzięte zupełnie z księżyca można uważać tezy o małżeństwie Marii Magdaleny z Jezusem, gdzie ignorancja miesza się ze złą wolą. (por. też Don BOSCO 6/2006 s. 22).