facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - wrzesień
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Kraków wspólnota św. Stanisława Kostki

ks. Robert Wróblewski SDB

strona: 15W lipcu 1918 r. metropolita krakowski ks. bp Adam Sapieha powierzył Towarzystwu Salezjańskiemu nową placówkę duszpasterską w Krakowie, utworzoną z części parafii św. Józefa w Podgórzu, obejmującą tereny dzielnic: Dębnik i Zakrzówka oraz gminy Pychowice.

5 grudnia 1920 r., został poświęcony i oddany do sprawowania kultu Bożego drewniany kościół. Szybki wzrost liczby mieszkańców Dębnik i okolicy, sprawił że już po kilku latach powstała konieczność wzniesienia nowej świątyni.10 października 1930 r. powstała parafia. 8 lat później nastąpiła uroczystość konsekracji nowej świątyni.

Lata wojny i okupacji nie przerwały działalności tutejszego duszpasterstwa. Najbardziej tragicznym wydarzeniem tego okresu było aresztowanie przez gestapo salezjanów oraz profesorów salezjańskiego seminarium. W obozach koncentracyjnych zginęło wówczas 11 salezjanów, wśród nich bł. ks. Józef Kowalski.

3 listopada 1946 r. w dębnickim kościele młody kapłan Karol Wojtyła, odprawił swoją Mszę św. prymicyjną. W czasie wojny był mieszkał na terenie dębnickiej parafii. W świątyni znajdują się doczesne szczątki sługi Bożego Jana Tyranowskiego – krzewiciela Żywego Różańca, przewodnika duchowego i przyjaciela Karola Wojtyły. Aktualnie Róże różańcowe skupiają 240 kobiet i mężczyzn.

Przy parafii istnieje także grupa Współpracowników Salezjańskich. Działa także schola dziewczęca, chór parafialny, ponadto Kręgi Rodzin, Komórki Ewangelizacyjne, grupa modlitewna Siloe. Prowadzona jest codzienna świetlica dla dzieci i młodzieży. Bardzo aktywnie działa Zespół Charytatywny.

Aktualnie w pracę parafialną, akademicką i wydawniczą zaangażowanych jest dziewięciu salezjanów.