facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - marzec
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3Znajoma opowiadała mi o rozmowie z księdzem, który zupełnie jej nie znając, natychmiast przeszedł na ,,ty’’. Kiedy i ona uczyniła to samo, ksiądz się obruszył – przecież tak nie możemy rozmawiać, ale od tej chwili zwracał się już do niej per ,,pani’’. Ten paternalistyczny ton oczywiście nie oddaje klimatu relacji Kościoła instytucjonalnego do świeckich, zwłaszcza zawartego w oficjalnych dokumentach, niemniej wciąż jeszcze nietrudno się nań natknąć.

Stosunkowo duża liczba księży w Polsce sprawia, że nie są uzależnieni – jak to się często dzieje w krajach Europy Zachodniej i na innych kontynentach – od pomocy świeckich, co czasem daje im przesadną pewność siebie, jak wspomnianemu przed chwilą księdzu. Dla sprawiedliwości trzeba dodać, że także wielu świeckim model ten za bardzo nie przeszkadza. Pozwala im na ograniczenie religijności do obowiązkowych praktyk, bez konieczności aktywnego angażowania się w życie wspólnoty.

Jest też jednak ogromna rzesza świeckich aktywnie włączających się w ruchy, stowarzyszenia, grupy i inne organizacje religijne bądź społeczne o religijnej inspiracji. W Polsce jest ich więcej niż w innych krajach Europy, choć mogą się wydawać mniej widoczni na tle mniej aktywnych, ale wciąż praktykujących wiernych. Rola świeckich ma też liczne niezagospodarowane obszary.

Święty Jan Bosko wiedział, że zwłaszcza w dziele wychowania współpraca osób świeckich jest nie do przecenienia. Pomysł, by założyć stowarzyszenie współpracowników przyszedł mu do głowy jeszcze zanim pomyślał o zgromadzeniu salezjanów – przeczytacie o tym wewnątrz numeru. Ewolucja nazwy stowarzyszenia – od ,,pomocników’’ do ,,współpracowników’’ – dużo mówi o zmianie sposobu myślenia na temat świeckich w Kościele. Świeccy nie są do pomocy Kościołowi w dziele ewangelizacji. Oni są Kościołem.