facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2010 - kwiecień
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Gama postaw przyjmowanych wobec księży rozciąga się od wyidealizowania do skrajnej niechęci, chyba większej niż w przypadku innych zawodów publicznego zaufania jak lekarze, nauczyciele, policjanci itp. Niestety, jeśli ktoś zna świat tylko z niektórych mediów, gotów jest myśleć, że to właśnie postawy skrajne są powszechne (a niestety coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, poznaje świat przede wszystkim w ten sposób). Tymczasem postawy zdroworozsądkowe są dużo bardziej powszechne niż widać to ze szklanego ekranu telewizora czy komputera. Zdroworozsądkowe czyli takie, które są połączeniem realnych oczekiwań, tolerancji dla ludzkich słabości i nietolerancji dla zgorszenia. Bez idealizowania, od którego tylko jeden krok do całkowitej negacji wszystkiego, co kojarzy się z Kościołem i bez łatwego gorszenia się brakami, od których żaden ksiądz nie jest wolny. Ale również bez przyzwolenia i zamykania oczu na ciężkie grzechy, wobec których brak reakcji także jest grzechem – zaniechania i braku miłości do Kościoła.

Rola kapłanów, pasterzy, nauczycieli wiary zawsze była i będzie ogromna i to nie tylko dla powierzonego im ludu Bożego, ale dla bardzo wielu ludzi szukających prawdy, mądrości, sensu życia, dlatego rodzice i wychowawcy powinni uczyć szacunku dla kapłaństwa, pomagając odróżniać to, co w nauczaniu i postawie kapłanów wynika z wierności Chrystusowi i Ewangelii, poprzez to, co należy do słabości natury każdego człowieka, aż po czyny, które trzeba napiętnować, po to kapłanowi i jego owczarni pomóc. Młodym trzeba także pomóc, by wśród licznych przekazów medialnych, umieli zdemaskować te, w których wyszukiwanie kapłańskich błędów, nie jest troską o wspólne dobro, ale nagonką ludzi wrogich Chrystusowi i Kościołowi. Chrześcijańskich rodziców trzeba natomiast zachęcać, by nie bali się, jeśli syn wyraża szczerą i bezinteresowną wolę pójścia za głosem powołania.

Do wiary dojrzałej dochodzi się długo, a czasem i nie dochodzi, jeśli brakuje na niej dojrzałych świadków. Aby byli nimi liczni i święci kapłani wielu prawdziwie kochających Kościół wiernych modli się, pości, ofiarowuje cierpienia. Jako kapłan, korzystam z okazji, by wyrazić im serdeczną wdzięczność. Zawdzięczamy Wam więcej niż zdajemy sobie z tego sprawę.