facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2009 - maj
DUCHOWOŚĆ. Z każdego pokolenia

ks. Andrzej

strona: 21Wierzę w apostolski Kościół – mówimy, recytując każdej niedzieli wyznanie wiary. Kościół apostolski – to Kościół trwający nieprzerwanie od czasów apostołów. Sprawujący tę samą liturgię, powtarzający te same słowa i gesty, przekazujący przez wieki tę samą naukę, ten sam kanon Pism Świętych, te same modlitwy. Przeprowadzający z tego świata do wieczności ludzi „z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu”. Od 2000 lat jeden chrzest wprowadza katechumenów do wspólnoty wierzących, Chleb Eucharystyczny jest dla nich pokarmem na życie wieczne, a dekalog źródłem uniwersalnej moralności. Są świątynie, gdzie od setek lat, a może i od samych początków chrześcijaństwa każdej niedzieli składana jest ofiara mszy świętej.

Ten apostolski Kościół dał Europie ducha. Uczył religii Krzyża, na którym z miłości do słabych ludzi zgodził się umrzeć wszechmogący Bóg. Cywilizował półdzikie ludy, zakładał uniwersytety. Mnisi przepisywali księgi, zakładali szpitale, uczyli uprawy roli. Nas Polaków chrześcijaństwo nie tylko przez wieki formowało, ale i urodziło. Gniezno, Lednica, Ostrów Tumski w Poznaniu, to miejsca początku naszej wiary, ale też narodu i państwa.

Czujemy się malutcy, uświadamiając sobie ile pokoleń nas poprzedziło, ile jeszcze nastąpi po nas. Dzisiaj my przejmujemy dziedzictwo, które mamy przekazać dalej. I choć w zapominającej skąd jej ród Europie, jest to coraz trudniejsze, wiemy, że stoi za nami Duch zdolny w każdym czasie odnowić oblicze Polski, Europy i Świata. Tej Ziemi.