facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2009 - maj
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Tradycja nie jest czymś martwym, ale żywym. Czymś, co mimo upływu lat, ma w sobie tyle siły życia, że warto to przekazywać dalej. W nieustannej ewolucji stopniowo pozbywa się tego, co nieważne, przypadkowe, niedobre, a ugruntowuje to, co najgłębiej wynika z ludzkiej natury, to czego potrzebują, czym mogą i chcą żyć ludzie w każdych czasach.

Pogarda dla tradycji, wiara w postęp odrzucający brzemię przeszłości, jest wykorzenieniem, które wcześniej czy później musi doprowadzić do uschnięcia organizmu. To nie przypadek, że ta część opiniotwórczych „elit”, która najbardziej odcina się od tradycji, jest też najbardziej skorodowana kompleksem niższości i gotowa bezkrytycznie przyjmować od innych społeczne, gospodarcze, obyczajowe wzory postępowania, nie rozumiejąc, że powstawały we wspólnotach o innym doświadczeniu historycznym, charakterze narodowym, emocjonalności, podejściu do wartości, religii – o innych tradycjach. Że to, co tam zadziałało (o ile zadziałało), tu może nie działać, a wręcz pustoszyć. Przeciwnie – to tradycja pozwala czerpać bezpiecznie także z doświadczenia innych, przyswajając bogactwo, a odrzucając to, co w naszych warunkach nie musi czy nie może być dobre.

Tradycja – to kotwica, która nadaje tożsamość narodom, społecznościom, rodzinom. Zagubienie tradycji nie tylko oznacza utratę przeszłości, ale też i przyszłości, bo to dzięki niej wspólnoty odnajdują sens i wiedzą, ku czemu chcą zmierzać. A wychowanie, to proces ukazywania wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie, tak by ożyły także dzisiaj. Być może najtrafniej ujął to Zbigniew Herbert: „Bądź wierny. Idź”.