facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2009 - marzec
PRAWYM OKIEM. Dar chrześcijaństwa

Tomasz P. Terlikowski

strona: 22



Chrześcijaństwo jest tym, co mamy najlepszego do przekazania dzieciom. A chodzi nie tylko o wiarę, ale i zakorzenienie w kulturze i myśleniu chrześcijańskim, które pozwalają zrozumieć świat.

Na świecie wciąż giną ludzie, którzy zdecydowali się przyjąć Ewangelię. Niespełna pół roku temu w Arabii Saudyjskiej skazano na śmierć córkę wysokiego urzędnika państwowego, tylko dlatego, że poinformowała o przyjęciu chrześcijaństwa. Dwa miesiące temu zaś aresztowano chłopaka, który na swoim blogu internetowym oznajmił, że nie chce być już muzułmaninem. I ona, i on wiedzieli na co się decydują, mieli świadomość, że za porzucenie islamu czeka ich śmierć. A jednak zdecydowali się opowiedzieć światu, że wierzą w Jezusa Chrystusa i nie boją się ponieść konsekwencji tej decyzji.

Arabia Saudyjska nie jest tu zresztą wyjątkiem. Za krzyżyk na szyi czy odstępstwo od obowiązującej w danym kraju religii czy ideologii można ponieść śmierć także w Korei Północnej, Afganistanie czy Jemenie, a także w buddyjskiej Birmie. Niebezpieczne jest wyznawanie chrześcijaństwa także w Chinach czy na Kubie. A jednak wszędzie tam są ludzie, którzy nie obawiają się przyznać do Chrystusa.

I nie ma co ukrywać, że w istocie celem chrześcijańskiego rodzica powinno być wychowanie dziecka tak, by i ono nie obawiało się przyznania do wiary i Chrystusa przed światem. Ale by to zrobić, trzeba samemu sobie uświadomić, jak wielki dar otrzymaliśmy za darmo od Boga za pośrednictwem naszych rodziców (lub innych osób). Wiara pozwala nam inaczej patrzeć na świat, dostrzegać sens nawet w najgorszych cierpieniach, a przede wszystkim jest kontaktem z żywym Bogiem. Jakby tego było mało, katolicyzm ofiarowuje nam całościowy system kulturowy i myślowy, wejście w który pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć świat.

Grzech pierworodny, to bowiem nie tylko prawda teologiczna, ale również głęboki obraz ludzkiej natury. Skaza jaka na nas ciąży jest faktem, którego nie da się pominąć, a jego głębokie uświadomienie pozwala krytycznie patrzeć na systemy, które przekonują nas, że mogą i potrafią udoskonalić naturę ludzką, tak by nie było już cierpienia i wojen. Biblijna opowieść o stworzeniu zawiera w sobie głęboką antropologię, która pozwala nam odkrywać siebie, jako mężczyzn i kobiety, a także jako ojców i matki. A kult świętych wskazuje drogę ku doskonałości.

Katolicyzm ofiarowuje nam również Boskie zapewnienie, że „bramy piekielne nie przemogą Kościoła”. Jego nauczanie – moralne, dogmatyczne czy duszpasterskie – jest zatem bezpieczną drogą do celu ludzkiego życia, a także umożliwia godne zachowania. Gdy mamy moralne wątpliwości, zawsze możemy odwołać się do papieskiego nauczania i choć nie zawsze jest ono proste do wykonania, to nieodmiennie pozwala zachować się moralnie. A to ostatnie wcale nie jest proste w świecie, w którym zagłodzenie kogoś nazywa się śmiercią z litości, a aborcja określana jest jako zabieg. Tu głos papieża liczy się szczególnie. I dlatego wierność mu trzeba także przekazać dzieciom.