facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - lipiec/sierpień
W ORATORIUM. Funkcje animatora w grupie cz. II

jp

strona: 25





Animator nie boi się czuć nauczycielem. W niektórych momentach nie trzeba wymyślać rzeczy nowych, ale wystarczy przekazać informacje, sposoby i strategie działań, które zostały wcześniej wielokrotnie sprawdzone. Zachęca, by nie podejmować decyzji bez zdobycia odpowiedniej wiedzy. Czasem zamiast dostarczyć informacje, podpowiada, gdzie zdobyć wiedzę potrzebną do stawienia czoła pojawiającym się problemom. Uczy także, jak pracować wspólnie, wykorzystując zdobycze i osiągnięcia cywilizacji i kultury, jak oceniać i porównywać różne projekty.
Inną ważną rolą animatora jest mobilizowanie grupy do wspólnej pracy. Często grupa, która już posiada niezbędną wiedzę, nie ma odwagi stawić czoła problemom i woli np. odłożyć je w czasie. Na ogół trudność polega na tym, że niektórzy członkowie grupy prą do rozwiązania problemu, podczas gdy inni wykręcają się z lęku lub lenistwa czy też z powodu nierozwiązanych konfliktów wewnątrz grupy.
Rola animatora nie ogranicza się do dostarczania potrzebnej wiedzy. Nie wystarczy wyjaśnić, dlaczego grupa boi się stanąć wobec problemu i zmusić ją do podjęcia decyzji. Nie wystarczy też ujawnić konflikty, aby się rozwiązały. Animator wyraża grupie empatię, solidarność i utwierdza wszystkich członków w przekonaniu, że są dla niej ważni. Pomaga przeżyć trudne sytuacje i spotkać osoby, które zachęcą do wytrwania w postanowieniach, odnaleźć utraconą motywację i wspólnie szukać rozwiązań. Sama obecność animatora jest zastrzykiem nadziei i zachęty, prowadzących do wiary w siebie przez wychodzenie naprzeciw trudnym sytuacjom i wspólnego tworzenia klimatu przyjaźni i zaufania. Tu jego działanie jest skupione nie tyle na problemie, co na osobach i relacjach między nimi, na ich pragnieniach i ambicjach.