facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - lipiec/sierpień
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Lublin - wspólnota św. Franciszka Salezego

ks. Remigiusz Popowski SDB

strona: 9



Wśród kanonicznie erygowanych domów inspektorii warszawskiej dom lubelski, położony w dzielnicy o nazwie Dziesiąta, należy w zasadzie do domów formacyjnych razem z nowicjatem i seminarium duchownym. Dom ściśle związany jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, dzięki temu mogą się tutaj kształcić na studiach magisterskich i doktoranckich przyszli wykładowcy seminariów duchownych oraz nauczyciele i wychowawcy salezjańskich szkół i zakładów wychowawczych.

Dom służy pośrednio podstawowej formacji współbraci i zasila zasadniczą działalność apostolską Zgromadzenia. Obecnie, czyli w roku akademickim 2005/2006, przebywa tu dwóch księży doktorantów (psychologia i filologia polska) oraz dwóch studentów (prawo kanoniczne i socjologia). Wszystkich współbraci jest ośmiu. Trzech z nich pracuje na etacie profesora KUL-u: na teologii, filozofii i filologii klasycznej. Ks. Stanisław Wilk jest rektorem KUL-u. Część współbraci dojeżdża z wykładami do salezjańskich seminariów duchownych w Łodzi i Lądzie.
Wspólnotę domu tworzą współbracia dwóch inspektorii: pilskiej (ks. Marian Ciszewski i ks. Stanisław Wilk) i warszawskiej (ks. Bernard Kamiński, ks. Przemysław Kawecki, ks. Mariusz Lach, ks. Sławomir Łubian, ks. Remigiusz Popowski, ks. Wojciech Witkowski).
W przeciwieństwie do innych domów formacyjnych oraz do parafii i szkół salezjańskich, współbraci domu lubelskiego nie łączy bezpośrednie pole pracy. Każdy zajmuje się inną dyscypliną naukową i ma inny program zajęć na uczelni. Dlatego ze szczególną troską wspólnota braterska dba o wierność codziennym wspólnym praktykom pobożnym, o obecność na wspólnych posiłkach i innych braterskich spotkaniach. Ponadto już u samego początku istnienia tego domu wyżsi przełożeni zadecydowali o udostępnieniu kaplicy domowej wiernym z najbliższej okolicy. Kaplica dedykowana została św. Janowi Bosko. Ma wielkość nieco wydłużonego garażu, z dostępem do pomieszczeń na tym samym poziomie wewnątrz przyległego budynku. W niej przed tabernakulum współbracia się modlą, mają też nieduże co prawda, ale wspólne miejsce na duszpasterstwo. Codziennie odprawiana jest w niej Msza św. koncelebrowana z udziałem wiernych o godzinie 7.00 i druga o godzinie 18.00. W niedziele i nakazane uroczystości są cztery Msze św. dla wiernych. Średnio na te cztery Msze przychodzi ponad 300 osób.
Duszpasterstwa młodzieżowego dom w zasadzie nie prowadzi, ale jego mieszkańcy, zarówno studenci, jak i profesorowie, starają się być bliscy młodzieży akademickiej i dzielić się z nią charyzmatem salezjańskim. Są opiekunami grup studenckich. Ks. Mariusz Lach prowadzi znany już dobrze i ceniony zespół o nazwie Inicjatywa Teatralna Polonistów (ITP). Ks. Wojciech Witkowski jest opiekunem duchowym tzw. Muminków, czyli wspólnoty Ruchu Wiara i Światło. Ks. Sławomir Łubian pisze rozprawę doktorską, ale równocześnie jest z polecenia księdza inspektora asystentem Woluntariuszek Księdza Bosko (VDB) zespołu łódzkiego. Codziennie jeden z księży chodzi odprawiać poranną Mszę św. w pobliskiej kaplicy domowej sióstr nazaretanek. W wakacje letnie paru współbraci organizuje lub przynajmniej bierze czynny wychowawczy udział w różnych akcjach na rzecz młodzieży i dzieci.