facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2006 - czerwiec
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Debrzno

ks. Dariusz Gojko SDB

strona: 15





W 1952 r, biskup gorzowski powierzył Zgromadzeniu Salezjańskiemu w opiekę duszpasterską parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie w zamian za Paradyż, gdzie w ogromnym klasztorze pocysterskim chciał założyć seminarium duchowne. I tak od 1 listopada 1952 r. salezjanie z ks. Janem Wosiem na czele, który został pierwszym proboszczem, objęli parafię w Debrznie. W 1977 r. zostaf erygowany dom zakonny.
W latach 50. podjęta została przede wszystkim praca parafialna. Salezjanie nie zapomnieli jednak o swoim zasadniczym powołaniu, czyli o dzieciach i młodzieży. W tamtych początkowych, trudnych czasach podstawową formą pracy z dziećmi i młodzieżą była katechizacja, ale też dbanie o formację ministrantów, których w tej parafii zawsze było bardzo wielu.
W tej chwili parafia (Debrzno i kilkanaście wiosek) liczy około 8500 mieszkańców. W pracy parafialnej troską katechetyczną obejmujemy około 1500 dzieci i młodzieży gimnazjalnej (trzy szkoły podstawowe, jedno gimnazjum i ośrodek wychowawczy). W każdą niedzielę odprawianych jest 11 Mszy św. w pięciu kościołach i dwóch kaplicach (pięć w kościele parafialnym i sześć na filiach - Debrzno Wieś, Scholastykowo, Słupia, Strzeczona, Myśligoszcz i Stare Gronowo).
Pray parafii i stnieje wiele grup, wspólnot i stowarzyszeń, m.in.: Oratorium św. Jana Bosko, Służba Liturgiczna, która skupia 80 ministrantów, Salezjańska Organizacja Sportowa, istniejąca od 1993 r. i skupiająca w swoich szeregach ponad 200 dziewcząt i chłopców, którzy uprawiają następujące dyscypliny sportowe: piłka nożna, koszykówka, siatkówka i tenis stołowy. Debrzniański Salos ma na swoim koncie wiele osiągnięć, a do największych należy dwukrotny udział w Światowych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej (Turyn 1997 - II miejsce w piłce nożnej chłopców młodszych oraz Warszawa 2001 -również II miejsce w piłce nożnej chłopców, 2006 - I miejsce w mistrzostwach Polski w piłce halowej chłopców). Przy parafii działają ponadto: chórek dziecięco-młodzieżowy (około 40 dziewcząt), którego celem jest śpiew dla chwały Boga podczas liturgii, Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich, które gorliwie angażuje się w pomoc w Oratorium, parafii i kościele, Żywy Różaniec, w skład którego wchodzą cztery róże kobiece i dwie męskie, Ruch Duchowej Adopcji, Odnowa Charyzmatyczna Effatha, Parafialny Zespół Caritas.
Myślę, że na uwagę zasługuje również dobra współpraca z władzami miasta i gminy, która przejawia się w organizowaniu różnych wspólnych przedsięwzięć, np. Dni Młodości.