facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2012 - grudzień
POKÓJ PEDAGOGA. Modna córka

Małgorzata Wianecka-Nowak

strona: 15Mamy nastoletnią córkę, która świetnie się uczy i zachowuje w szkole i poza domem, właściwie nie ma z nią problemu, ma tylko absolutną manię dotyczącą mody. Wciąż się przebiera, a planowaniu, co włoży nazajutrz do szkoły poświęca całe wieczory. Nie wydaje nam się to dobre, zastanawiamy się czy to minie z wiekiem, czy już jakoś zareagować.

Chciałabym pogratulować Wam córki. Cieszcie się, że Wasza córka doskonale się uczy, dobrze zachowuje i nie sprawia trudności. Jeśli jest dobra we wszystkim to i w modzie nie może być gorsza. Dla nastolatki wygląd, ubiór jest szalenie ważny. A raczej to, jak inni ją postrzegają. Jest to naturalny proces, jeśli jednak wydaje Wam się przesadzony i jakoś Was niepokoi, to warto się temu trochę przyjrzeć.

Sprawdźcie, czy córka akceptuje siebie, swój wygląd, czy nie próbuje swoim strojem zamaskować jakichś mankamentów. Czy jest lubiana w klasie, przez rówieśników, kolegów? Czy czuje się kochana i akceptowana przez Was? Czy atmosfera w domu jest dobra, przyjazna, bezpieczna?

Jeśli na któreś z wyżej postawionych pytań odpowiedź jest alarmująca, wtedy zareagujcie od razu i spróbujcie rozwiązać odkryty problem, a wtedy mania mody minie. Jeśli odpowiedzi na te pytania nie są niepokojące, to nie ma się czym specjalnie martwić.

Może jest zakochana? Pewnie z wiekiem ta „obsesja” trochę zelżeje, ale pewnie będzie dziewczyną, kobietą przywiązującą do ubrania i mody dużą wagę. Większość kobiet tak robi przez całe swoje życie. Wasza reakcja powinna być, więc bardzo wyważona i spokojna, właściwie niezauważalna dla córki. Jeśli to przebieranie nie jest problemem dla córki i dla Was, to spokojnie to obserwujcie, reagując wtedy, kiedy pojawi się coś, co Was bardzo zaniepokoi. Czujność zachowajcie, jednak bardziej towarzyszcie córce niż dokonujcie przewrotów i dużych zmian w jej życiu.