facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2010 - lipiec/sierpień
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3



Zadaniem wychowania jest ukształtowanie chłopców na odpowiedzialnych mężczyzn, a dziewczynek na odpowiedzialne kobiety. Wbrew różnym naiwnym wizjom, różne role społeczne mężczyzn i kobiet nie są wynikiem „stereotypów”, ale naturalną konsekwencją tego, że różnimy się budową fizyczną, strukturą psychiczną, sposobem wchodzenia w relacje...

Podjęcie ról mężczyzny i kobiety nie oznacza oczywiście dla niego bycia maczo, czy dla niej – nie wychylania się z kuchni. To dobrze, że współcześni ojcowie więcej czasu spędzają z dziećmi i dobrze, jeśli kobiety, które tego chcą, mogą pracować zawodowo (niedobrze, jeśli muszą). Źle, jeśli mężczyźni niewieścieją, a kobiety starają się imponować cechami (tymi najgorszymi), dotychczas uważanymi za męskie. Nie dlatego, że nie mają do tego prawa, ale dlatego, że pozbawiają siebie i innych tego, co męskość i kobiecość wnoszą w wychowanie dzieci, życie rodzinne, społeczne, a nawet w politykę.

Odpowiedzialność to gotowość odpowiadania za własne czyny, ponoszenia konsekwencji wyborów. Odpowiedzialny ojciec i odpowiedzialna matka są rodzinie równie potrzebni, choć każde odpowiada za nią inaczej. Jeśli oboje wśród trudów codzienności potrafią odnaleźć się we właściwych sobie rolach, ich dzieci będą wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa, a kiedyś założą własne rodziny na podstawie wyniesionego z domu wzoru. Do tego jednak niezbędna jest miłość rozumiana nie jako przemijające uczucie, ale jako świadoma i dobrowolna decyzja bycia darem i gotowość przyjęcia daru drugiej strony.