facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2009 - październik
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3Dwie podstawowe potrzeby człowieka, to potrzeba bezpieczeństwa i wolności. Aby czuć się bezpiecznie, pozbawiamy się jakiegoś obszaru wolności. Aby czuć się swobodniej, rezygnujemy z ograniczeń bezpieczeństwa. Obie nie tyle pozostają w sprzeczności, co potrzebują pewnej harmonii, która przychodzi wraz z doświadczeniem życiowym. Rodzice nie pozwalają dzieciom na wszystko, bo wiedzą, że wolność ma granice, których przekroczenie bardzo zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa.

Cywilizacja i kultura nakładają na społeczności ograniczenia: normy pisane i niepisane, których zadaniem jest zapewnić bezpieczne korzystanie z wolności. Są wynikiem mądrości i doświadczeń wielu pokoleń. Ponieważ jednak przestrzeganie przepisów jest nużące (jak stanie przy czerwonym świetle na przejściu dla pieszych, kiedy nic nie jedzie) pokusa poluzowania sobie zasad jest w życiu społecznym nie mniejsza niż w życiu nastolatka. Zwłaszcza w społecznościach, które nie pamiętają, co było przyczyną nałożenia sobie przez przodków samoograniczeń. Musi upłynąć czas, by okazało się, że wolność – np. zabijania nienarodzonych, eutanazji, antykoncepcji, rozwodów – przynosi społeczeństwu katastrofalne skutki.

Społeczeństwa, które rezygnują z tej „instrukcji obsługi” człowieka, jaką jest dekalog skazują się na to, czego nie chcą przestrzegać. Przykazania Boże tak w życiu społecznym, jak indywidualnym, nie są po to, by zabrać człowiekowi wolność, ale by ją ocalić.