facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - maj
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Czaplinek

ks. Kazimierz Chudzicki SDB

strona: 20



Czaplinek położony jest w powiecie drawskim na przesmyku między jeziorami Drawsko i Czaplino, otoczony lasami i wieloma jeziorami. To tutaj rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Drawą im. kardynała Karola Wojtyły. W okresie letnim miasteczko staje się „stolicą wolnego czasu”, gdzie można uprawiać sporty wodne, zjeść sielawę czy zachwycić się pięknem przyrody. I właśnie tutaj od roku 1945 r. działalność duszpasterską sprawują salezjanie.

Historia salezjanów w kontekście istnienia parafii to zaledwie 63 lata. Zaledwie – bowiem parafia Świętej Trójcy w Czaplinku przygotowuje się do Jubileuszu 700-lecia istnienia. A przeszłość pozostawiła wiele cennych perełek sakralnych. Możemy do nich zaliczyć kościół pw. Św. Trójcy, który jest najstarszą budowlą murowaną w Czaplinku. Został wzniesiony pod koniec XIV wieku. Wewnątrz świątyni można zobaczyć barokowy drewniany ołtarz baldachimowy z początku XIX wieku, a także zabytkowe organy zbudowane przez Wilhelma Sauera. Natomiast obok „małego kościółka”, jak popularnie nazywają tę świątynię mieszkańcy miasteczka, znajduje się XVIII-wieczna drewniana dzwonnica kozłowa.

Kilka kroków dalej, przy rynku miasta, znajduje się kolejna budowla sakralna – neoromański kościół pw. Podwyższenia Krzyża, wybudowany przez protestantów na początku XIX w., wewnątrz którego znajdują się zabytkowe organy oraz ciekawa polichromia ścienna.

Salezjanie, którzy prowadzą parafię w Czaplinku (jedyną w miasteczku), otaczają opieką wszystkie te sakralne obiekty jako kustosze dziedzictwa kultury i wiary. W obydwóch kościołach prowadzone jest duszpasterstwo parafialne: msze święte, nabożeństwa, adoracje…

Ważne miejsce w życiu tutejszej wspólnoty salezjańskiej zajmują dzieci i młodzież. Podstawowa posługa wobec nich realizowana jest w szkole na katechezie. Jak określił w czasie ostatniej wizytacji ks. inspektor Zbigniew Łepko „Czaplinek jest zagłębiem katechetycznym”. Ponadto przy domu zakonnym znajduje się Oratorium św. Jana Bosko, do którego przychodzą młodzi mieszkańcy Czaplinka. Jest to miejsce zabawy, nauki, budowania dobrych relacji międzyludzkich.

W parafii działają liczne grupy i wspólnoty, m.in. Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic, Liturgiczna Służba Ołtarza, Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna, młodzieżowy zespół muzyczny i schola dziecięca, grupa modlitewna Żywy Różaniec, Caritas. Ważnym narzędziem ewangelizacyjnym salezjanów jest parafialne pismo „AVE”, które wychodzi co miesiąc w nakładzie 500 egzemplarzy oraz internetowa strona parafii www.czaplinek.salezjanie.pl.

Czaplinek to jednak nie tylko salezjanie. Tutaj również działa wspólnota zakonna sióstr salezjanek, które prowadzą niepubliczne przedszkole, a jednocześnie opiekują się Salosem, SPE i scholą dziecięcą oraz pomagają w Oratorium.

Salezjanie i salezjanki na stałe wpisali się w powojenne i obecne dzieje Czaplinka. Towarzyszą dzieciom i młodzieży w ich wzrastaniu. Prowadzą wiernych do Boga. Wpisali się na dobre w dzieje tego miasta i trudno sobie wyobrazić, aby ich tutaj nie było. I za to niech Bogu będą dzięki!