facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - maj
DUCHOWOŚĆ. Na zesłanie Ducha Świętego

ks. Andrzej

strona: 13„Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. I tak jest z każdym, który narodził się z Ducha” (J 3,8). Greckie słowo pneuma oznacza zarówno wiatr, jak i ducha. Duch jak wiatr przychodzi od Boga i kieruje się tam, gdzie chce Bóg.

Ludzie ducha przychodzą znikąd. „Czyż może być co dobrego z Nazaretu?”, „A ty, Betlejem w ziemi judzkiej, nie jesteś najlichsze ze wszystkich miast Judy?” A przecież z ciebie przyjdzie mesjasz – Jezus Chrystus kapłan na zawsze na wzór Melchizedeka: „Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie ma ani początku dni, ani też końca życia”. Znikąd był Paweł: ani apostoł, ani uczeń, a tego, kim był, się wstydził. A jednak ten „poroniony płód”, jak pisał sam o sobie, stał się apostołem narodów, największym misjonarzem w historii Kościoła. Znikąd byli wielcy święci. „Niewielu tam mędrców według oceny ludzkiej, niewielu możnych, niewielu szlachetnie urodzonych. Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć”. Kto na świecie słyszał o Becchi – miejscowości, w której urodził się św. Jan Bosko – ojciec tysięcy młodzieży, który nie zdążył poznać własnego ojca?

Ojcem wszystkich wierzących nazywa św. Paweł Abrahama, który poszedł za głosem Boga, nie wiedząc dokąd, ale z gotowością oddania Mu wszystkich swych planów. Być człowiekiem Ducha – to pogodzić się z własną niewiedzą co do: dlaczego?, po co?, jaki to ma sens?, ku czemu to wszystko zmierza? Bóg wie. Bóg, który kocha człowieka, ma dla niego dobry plan. Najlepszy z możliwych. Człowiek nie wymyśliłby podobnego w najśmielszych marzeniach.

Być człowiekiem Ducha oznacza zostawić Bogu dobrą i złą przeszłość i zawierzyć Mu wszystkie scenariusze na przyszłość. Być człowiekiem Ducha Świętego to być wiernym teraz.