facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2012 - listopad
MISJE. Film Chłopcy z Namugongo

s. Grażyna Sikora FMA

strona: 19Namugongo tryska życiem niemal 24 godziny na dobę. Salezjański Ośrodek Młodzieżowy CALM w Ugandzie proponuje chłopcom coraz to nowe propozycje dla integralnego rozwoju.

Pomaga im odkryć ukryte talenty, rozwija umiejętności, uczy i wychowuje. Stara się zaszczepić w nich życiowe motto: „Zapominam przeszłość – żyję teraźniejszością – patrzę z nadzieją w przyszłość”.

Dla chłopców Namugongo to dom. Tu są kochani, nie muszą się martwić o to, że będą głodni, tu mają opiekę, zapewnioną szkołę, w razie potrzeby także leczenie. Nie mają wiele, ale mają wszystko. Śpią na piętrowych łóżkach. W nogach trzymają metalowe pudełka zamknięte na kłódki. Tam przechowują wszystkie swoje rzeczy – ubrania, zdjęcia, zeszyty, listy.

Na co dzień tworzą różne grupy. Jedni stawiają na sport, inni na akrobatykę, popisy gimnastyczne i taniec. Chłopcy są także wdrażani do pracy. Mają dyżury w domu, sprzątają, są odpowiedzialni za gospodarstwo i zaangażowani w hodowlę krów, świń, kóz i drobiu. Pracują w ogrodzie, pomagają w przygotowywaniu posiłków: warzyw i owoców, manioku, słodkich ziemniaków, kukurydzy, bananów czy papai.

W ramach wychowania integralnego chłopców wychowawcy dbają także o ich rozwój w sferze duchowej. Codzienne modlitwy, niedzielne Msze święte, nauka katechizmu, przygotowania do przyjęcia sakramentów pomagają w wychowaniu chłopców i pozwalają im wzrastać w wierze.

Obecnie w CALM rozpoczyna się realizacja kolejnego projektu – marzenia. Jest nim budowa szkoły podstawowej dla chłopców. To wielka szansa na lepszą edukację wychowanków. Film Chłopcy z Namugongo jest zaproszeniem do współpracy w budowie tej szkoły w Ugandzie, prowadzonej przez salezjanina z Polski, ks. Ryszarda Józwiaka.