facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Proszę o modlitwę o uratowanie małżeństwa Anny i Jacka.
Anna
2020-01-09 16:32:06
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2012 - listopad
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB

strona: 3Ten numer Don BOSCO poświęcamy podwórku. Św. Jan Bosko, kiedy opracowywał swój system wychowawczy z jego centralnym dziełem – oratorium, chciał, by było ono nie tylko „domem, który przygarnia, parafią, która ewangelizuje, szkołą, która przygotowuje do życia”, ale także „podwórkiem, gdzie spotykają się przyjaciele i żyje się radośnie”.

Podwórko i zabawa to kluczowa charakterystyka jego wychowawczego podejścia. Wielu świętych realizowało swoje powołania w kościołach, szpitalach, szkołach, domach opieki, ale nikt tak jak on nie przywiązywał wagi do podwórka jako miejsca wychowania i ewangelizacji. Znana jest zabawna historia jednego z wielu jego oryginalnych i „kontrowersyjnych” zachowań, kiedy, widząc na ulicy chłopców grających w kulki na pieniądze, ukradkiem podszedł zabrał im sakiewkę i zaczął uciekać (w sutannie!). W zakrystii najbliższego kościoła pozwolił się dogonić, natychmiast oddał pieniądze i szybko powiedział: „A jak już jesteśmy w kościele to odmówmy Zdrowaś Maryjo”, a zdębiali ze zdziwienia młodzi ludzie zaczęli automatycznie kontynuować modlitwę. Po czym, obracając sprawę w żart, zaprosił ich do swojego oratorium.

Dziś rola podwórka zmalała. Telewizja, Internet, MP-ileśtam, gry komputerowe są w stanie skutecznie wyprzeć nawet tak oczywistą rozrywkę chłopców, jak piłka nożna. Pewne jest, że bez koleżeńskich więzi dzieci dużo tracą. Naturalnie, nie należy być bezkrytycznym czy nieuważnym na to, jak i gdzie dzieci i młodzież spędzają czas, ale zastąpienie wychowania monitorem w przekonaniu, że dziecko przynajmniej jest na oku, jest złudną formą bezpieczeństwa.