facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2009 - czerwiec
POKÓJ PEDAGOGA. Za krótka spódniczka

Małgorzata Wianecka-Nowak

strona: 13Moja córka chce naśladować strojem wyzywającą gwiazdę estrady? Mam przymknąć oczy czy zacząć rozmowę o znaczeniu sposobu ubierania się? A jeśli zbyt szybko poruszę temat seksualności, to czy jej nie skrzywdzę?

To pytanie porusza bardzo obszerny, trudny i ważny temat wartości, seksualności, kobiecości.

Po pierwsze zadaj sobie pytanie, co Cię tak naprawdę niepokoi, złości i co chciałabyś osiągnąć poprzez interwencję lub jej brak. Czy najważniejsze jest, aby córka „ładnie” się ubierała, dostosowywała się do ogólnie przyjętych norm dobrego zachowania, czy ważniejsze jest, aby stawała się wartościową, mądrą, szanującą i akceptującą siebie i swoją kobiecość dziewczyną.

Rozmowa powinna zatem dotyczyć raczej nie sposobu ubierania się, a wartości. A to wymaga, żeby była przeprowadzona w odpowiednim momencie i atmosferze, kiedy będziesz mogła podzielić się swoimi marzeniami, przeżyciami, doświadczeniami czy pragnieniami z młodości i nie tylko. Bez zbytniego moralizowania. Młodzież tego nie cierpi!

Oczywiście sprawy nie załatwi jedna rozmowa. Tutaj trzeba się spotykać, prowadzić ciągły dialog ze swoim dzieckiem.

Na za krótką spódniczkę można czasami przymknąć oko, szczególnie jeśli dyskusja na jej temat miałaby się zacząć na korytarzu tuż przed wyjściem do szkoły. Lepiej wrócić do tematu po powrocie do domu, niż zacząć ją wtedy, kiedy wszyscy są już gotowi do wyjścia i denerwują się, że mogą nie zdążyć.

Czy temat seksualności nie wypłynie za szybko? Jestem przekonana, że nastolatka wiele tematów zdążyła już omówić, usłyszeć, zobaczyć ze swoimi rówieśnikami. Już dawno seksualność wkroczyła w jej życie. Nie bój się więc mieć w tym swój udział. To może pomóc córce zrozumieć, kim jest.