facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - lipiec/sierpień
SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Europejski wolontariat

Agnieszka Oklińska

strona: 24



Wolontariat Europejski (European Voluntary Service) jest jedną z akcji Programu Komisji Europejskiej Młodzież i jedyną, która jest w 100% finansowana przez UE. Wolontariat jest nie tylko okazją, by pomóc innym. To również szansa, by zwiększyć swoje możliwości na rynku pracy lub nauczyć się języka (w niektórych projektach znajomość języka nie jest wymagana, a organizacja goszcząca zapewnia kursy językowe), podnieść kwalifikacje zawodowe lub nauczyć się nowego zawodu, nie troszcząc się przy tym o potrzebne do realizacji finanse.

Wolontariat umożliwia organizacjom wysyłanie młodych ludzi, w charakterze wolontariuszy do pracy przy różnych projektach zagranicznych (ekologicznych, socjalnych, kulturalnych itp.), a także goszczenie wolontariuszy z innych krajów UE, w już istniejących organizacjach i instytucjach non-profit. Wolontariat indywidualny angażuje jednego wolontariusza, jedną organizację wysyłającą i jedną goszczącą. Wolontariat grupowy natomiast pozwala nawet 100-osobowej grupie wolontariuszy wyjechać do tej samej organizacji goszczącej lub mniejszym grupom do różnych organizacji goszczących, aby wziąć udział w projektach o podobnej tematyce. EVS jest krokiem w przyszłość, to fantastyczna przygoda w gronie młodych ludzi z całej Europy. To szansa, by poznać ich kulturę, język, sposób postrzegania świata, sposób pracy, komunikowania się etc., a potem te doświadczenia przenieść na grunt naszego kraju.

W ramach EVS młodzi ludzie (w wieku 18-25 lat) mogą spędzić za granicą 12 miesięcy, pomagając przy realizacji różnych projektów na rzecz lokalnej społeczności. Wolontariusze mogą wybierać projekty z zakresu: środowiska naturalnego, kultury i sztuki, zajęć z dziećmi i młodzieżą, ludźmi starszymi, działań przeciwko rasizmowi, narkomanii, z zakresu zdrowia, informacji europejskiej, sportu i rekreacji, bezrobocia i wielu innych. Praca wolontariusza jest nieodpłatna i nie przynosi zysku instytucji, w której realizuje swoje zadania. Warunkiem koniecznym udziału w programie EVS jest europejskie obywatelstwo wolontariusza.

W akcji EVS możecie zostać organizacją goszczącą zagranicznych wolontariuszy. W tym celu należy opracować projekt, który przyszły wolontariusz będzie realizował. Musi on jednak wcześniej zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską. Dopiero wtedy organizacja zainteresowana goszczeniem wolontariusza będzie mogła liczyć na pokrycie kosztów jego pobytu przez Komisję Europejską. Jeśli natomiast wasza organizacja chce zostać organizacją wysyłającą, to należy przemyśleć, czy dysponujecie odpowiednim zapleczem i czy członkowie są do tego przygotowani merytoryczne i mają wystarczającą motywację.

Wszelkie szczegółowe informacje o zasadach udziału w EVS zamieszczone są na www.youth.org.pl lub udzieli ich pracownik jednego z ośrodków regionalnych.

W każdym z projektów EVS uczestniczy trzech partnerów. Są to wolontariusz, organizacja wysyłająca i organizacja goszcząca. Ponadto, w projekty zaangażowane są europejskie organizacje odpowiedzialne za Program Młodzież i współfinansujące wolontariat (Narodowa Agencja, Komitet Selekcyjny, Komisja Europejska – Dyrektoriat Generalny Edukacja i Kultura, Komitet Selekcyjny w Brukseli).

Organizacja wysyłająca zapewnia wolontariuszowi szkolenia przygotowawcze (przed wyjazdem za granicę), szkolenia wprowadzające (wkrótce po przyjeździe do kraju goszczącego) oraz kursy i szkolenia kształceniowe w trakcie projektu (kurs językowy). Pokrywa również wszystkie koszty pobytu: ubezpieczenie na czas trwania projektu, koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania, drobnego kieszonkowego. Rolę organizacji wysyłającej może pełnić każda organizacja pozarządowa (stowarzyszenie, fundacja), organ władz lokalnych czy instytucja, która prowadzi działalność nienastawioną na zysk, np. oratorium, organizacja studencka, samorząd szkolny, dom kultury, klub europejski.

Osoba ubiegająca się o możliwość wyjazdu w charakterze wolontariusza ma prawo wybrać kraj, który chce odwiedzić, oraz dziedzinę wolontariatu, korzystając z bazy danych Listów Intencyjnych EVS, zamieszczonej na www.sosforevs.org. Uczestnictwo w wolontariacie zostaje poświadczone certyfikatem podpisanym przez Komisarza Komisji Europejskiej odpowiadającego za sprawy edukacji. Istnieje także możliwość kontynuacji działań o charakterze międzynarodowym, m.in. w programie Kapitał Przyszłości bądź wymianach międzynarodowych.

Organizacja goszcząca zobowiązana jest dopilnować udziału wolontariusza w szkoleniu wprowadzającym EVS, językowym, przygotować wolontariusza do pracy, przydzielić opiekuna, który odpowiada za wsparcie indywidualne, językowe oraz pedagogiczne. Organizacja odpowiedzialna jest za wyżywienie, zakwaterowanie i regularne kieszonkowe. Koszty udziału wolontariusza w projekcie pokrywa Komisja Europejska za pośrednictwem agencji narodowych. Dofinansowanie rozkładane jest pomiędzy organizację goszczącą i wysyłającą. Organizacją goszczącą mogą zostać wszystkie te organizacje, które mogą także wysyłać wolontariuszy.

Dokładne procedury ubiegania się o zostanie organizacją goszczącą, wysyłającą lub wolontariuszem znajdują się w Internecie na www.youth.org.pl.

Istnieje możliwość, aby wolontariat miał charakter salezjański. Programami w ramach EVS zajmuje się sieć organizacji zwana Don Bosco Youth Net. Wszystkie informacje o DBYN w danym kraju, także w Polsce, można znaleźć na stronie www.donboscoyouth.net.
Agnieszka Oklińska