facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - czerwiec
MISJE. Sprawiedliwy handel

Bartosz Wierzbiński SWM Wrocław

strona: 19



Już 500 lat minęło, odkąd Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, co dało początek nowej erze handlu. Powstanie handlu transkontynentalnego to również początek nieszczęścia niewolników z kolonii, którzy w morderczych warunkach pracowali na plantacjach kawy, herbaty, tytoniu, by zaspokoić głód luksusu Europy.

Niestety nadal żyjemy w czasach niewolnictwa, w których praca 15 tys. dzieci na plantacjach kakao w Afryce Zachodniej to chleb powszedni, a rolnicy uprawiający kawę w Brazylii czy Etiopii sprzedają swoje wyroby za pół darmo. Niska cena jaką dostają za kawę spycha ich na skraj ubóstwa Jest to spowodowane długoletnim systemem wyzysku krajów rozwijających się, w którym nikt nie martwi się o zwykłego rolnika, bo niska cena nabycia to wyższy zysk. Ale czy musi być tak niska?

W latach 60. to pytanie zadali sobie działacze zajmujący się pomocą rozwojową. Zaczęli nie tylko dostarczać pomoc charytatywną krajom Afryki, ale również kupować wyroby rzemieślników, by pieniądze z ich sprzedaży mogły wrócić w postaci kolejnych projektów. Tak powstał Fair Trade – Sprawiedliwy Handel.

Dzisiaj FT to ponad 100 organizacji importerskich i kilkanaście tysięcy „sklepów świata”, w których można kupić kawę, czekoladę, herbatę, przyprawy, wina, produkty medycyny naturalnej, zeszyty, papier i wiele innych produktów najwyższej jakości. O autentyczności produktów świadczą certyfikaty, które dają gwarancję zdrowego i etycznie czystego produktu, wolnego od pracy dzieci, wyzysku i niesprawiedliwości.

To co odróżnia Sprawiedliwy Handel od zwykłego handlu z krajami rozwijającymi się to podział ceny. W typowym handlu, zanim kawa trafi do sklepu przechodzi przez ok. 30 pośredników. To daje rolnikowi udział w cenie po jakiej została sprzedana na poziomie ok. 3%. W podziale ceny produktów FT uczestniczą tylko 4 ogniwa: mali producenci i rzemieślnicy, zrzeszenie, które ich reprezentuje, importer, sklep detaliczny. Co daje rolnikowi udział do 48% ceny. To ogromna różnica, która dzisiaj jest źródłem utrzymania milionów rolników w Afryce i Ameryce Południowej.

Produkty i sama idea Fair Trade dopiero raczkują na polskim rynku. Warto zwrócić na nią szczególną uwagę, bo jest to kolejna, dostępna dla każdego szansa, by realnie pomóc konkretnym ludziom godnie żyć z owoców własnej pracy.

Więcej informacji www.sprawiedliwy-handel.pl, www.sprawiedliwyhandel.pl.