facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
za Piotra i Pawła o odnalezienie Boga w życiu i kroczenie Jego drogą, oraz za Kamilę i Dominikę
Ewa
2019-09-30 10:16:28
O łaskę nawrócenia dla moich chrześnic Marty i Marlenki oraz Pauliny
Mirosława
2019-09-30 10:15:38
Dziekuje za laski jakie otrzymala moja mama, Panie prosze laske uzdrowienia dla mojej mamy, jej chorego serca, oczu, reumatoidalnego zapalenia stawow, upros uzdrowienie relacji w domu, MB Gidelska pomoz mojej mamie
Wieslawa
2019-09-26 13:47:34
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - marzec
WYCHOWANIE - Uwagi psychologa

Anna Domecka

strona: 5Po latach spędzonych w podstawówce dzieci zmieniają szkołę. Gimnazjum trwa tylko trzy lata i znowu staje się przed decyzją, co dalej. Niepokój odczuwają zarówno sami zainteresowani, jak i (a może przede wszystkim) ich rodzice. Jak poradzić sobie z takimi trudnymi sytuacjami wyborów?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest rozmowa. Znajdźmy trochę czasu, usiądźmy i porozmawiajmy z dzieckiem. Zapytajmy, co lubi, co chciałoby robić, co je interesuje. Spróbujmy radzić, ale nie pouczać. I nie realizujmy przy okazji własnych niespełnionych marzeń. Posłuchajmy dziecka. Słuchając, niejednokrotnie możemy się przekonać, że dziecko ma w głowie konkretny (i niegłupi) plan swej drogi zawodowej.

Polecam też poradnie psychologiczno-pedagogiczne, z którymi współpracuje każda szkoła. Nie trzeba się ich bać. Prowadzone tam jest doradztwo zawodowe i można zbadać preferencje zawodowe dziecka, zdolności i specyficzne umiejętności, których sobie czasem nie uświadamiamy.

Dobrym pomysłem jest również wizyta w szkole, o której myśli dziecko. Taka wycieczka jest dobrą okazją do zapoznania się z nowym środowiskiem, upewnienia się, czy wybór jest słuszny. Można przy okazji porozmawiać z uczniami takiej szkoły, skorzystać z informacji w sekretariacie. Szkoły organizują tzw. „drzwi otwarte” i z takiej propozycji na pewno warto skorzystać.

Ważne w tym okresie jest wsparcie ze strony rodziców. To rodzice muszą przekonać swoje dzieci, że nie warto rezygnować z marzeń, nawet jeśli pojawiają się jakieś problemy czy przeciwności.