facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - marzec
WYZWANIA

ks. Andrzej Godyń SDB - redakor naczelny

strona: 3Misteria Pasyjne w Polsce i innych katolickich krajach Europy mają wielowiekową tradycję i tak jak onegdaj to samo zadanie – pomóc chrześcijanom przeżyć najważniejsze wydarzenie historii wszechświata. Dramat Boga - który z miłości do człowieka, składa samego siebie w ofierze, pozwalając się zabić, po to, by go uratować - przez wieki uczył Europejczyków sensu życia i śmierci, ofiary i cierpienia, wiary w zwycięstwo dobra nad złem.

Coraz powszechniejsze dziś przyzwolenie w wielu krajach dla takich wynaturzeń, jak np. aborcja czy eutanazja, są tylko jedną ze zbiorowych konsekwencji kultury, która przestaje widzieć wartość każdego życia, cierpienia, starości, poświęcenia. Ci, którzy cieszą się z tych „osiągnięć” i postępów „praw” człowieka, z malejącej roli nauczania Kościoła, nie wiążą ich jakoś z innymi społecznymi konsekwencjami – starzeniem się społeczeństw zachodnich, rosnącym egoizmem i roszczeniowymi postawami jednostek i całych grup społecznych, rozkładem rodziny, opuszczeniem i samotnością starszych, problemami psychologicznymi młodych, coraz większą wulgaryzacją. Wychowawcom, hierarchia wartości sprowadzająca się do wygody i tolerancji (dość zresztą wybiórczo rozumianej), niezwykle utrudnia namówienie młodych do pracy nad charakterem, wysiłku, wiary w ideały. Bo w imię czego?

Misterium Męki Pańskiej to nie tylko amatorski spektakl teatralny. To przybliżenie tajemnicy miłości, w imię której warto zmieniać życie własne i zbiorowości. Zawsze obecne w salezjańskiej tradycji, po dziś dzień wystawiane w seminariach i oratoriach pozostają ważnym momentem wychowania nie tylko religijnego.