facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2012 - wrzesień
POKÓJ PEDAGOGA. Zła przyjaźń

Małgorzata Wianecka-Nowak

strona: 15Jak zabronić 12-letniej córce kontaktu z najlepszą przyjaciółką z klasy, która ma na nią zły wpływ?

Jeśli rzeczywiście pytacie, jak zabronić kontaktu, to odpowiedź wydaje się być dosyć prosta. Przeprowadźcie rozmowę z córką, w której wyjaśnijcie, że z powodu złego wpływu koleżanki na nią zabraniacie jej kontaktu z nią. A jeśli będzie trzeba to możecie nawet zmienić szkołę, żeby ograniczyć kontakt do minimum. Jest to jakieś rozwiązanie. Choć bardzo radykalne.

Zanim jednak podejmiecie takie kroki warto to przemyśleć. I najpierw poszukać innych rozwiązań, mniej drastycznych a bardziej opierających się na Waszej relacji z córką. Jeśli macie dobry kontakt ze swoim dzieckiem, spróbujcie to „przegadać”, bez złości, wielkich emocji. Nie nazywając, że ta przyjaźń jest zła, że ma zły wpływ na Waszą córkę. Raczej pokazując, że jako rodziny w wielu kwestiach się różnicie i że w waszej rodzinie kierujecie się takimi zasadami i wartościami, którymi nie wszyscy inni się kierują.

To jest sytuacja, w której Wasza córka znajdzie się jeszcze nie raz. Spróbujcie jej pokazać, nauczyć, że warto mieć swoje zdanie, trzymać się swoich zasad, że to jest dobre i nie powinno wpływać na przyjaźń, chyba, że jest ona ułudą. Dostrzegając jak bardzo się przyjaźnią, jakie dobre cechy ma koleżanka, pokażcie również dziecku z czym, z jakim zachowaniem się nie zgadzacie i na co nie wyrażacie zgody. Mówiąc córce wprost, że jeśli takie zachowania będziecie obserwowali u niej, to może się okazać, że jedynym rozwiązaniem będzie zabronienie kontaktu.

Jeśli macie znajomych z dziećmi, których poglądy są zbieżne z Waszymi, to stwarzajcie okazje do kontaktu Waszych dzieci, nawiązywania relacji, nie po to, żeby córka od razu zerwała przyjaźń z przyjaciółką z klasy, ale żeby miała inną perspektywę. Dajcie jej okazje do przebywania z innymi dziećmi, co do których nie macie zastrzeżeń, żeby Wasza córka poza środowiskiem rodzinnym, miała możliwość przebywania w środowisku rówieśniczym, bo na jej obecnym etapie życia jest ono dla niej szalenie ważne.