facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2008 - grudzień
DUCHOWOŚĆ. Jaka Pokuta

Natanael

strona: 13Warunkiem dobrej spowiedzi jest „zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu”. Ale czy rzeczywiście pokuta jaką dostaje się na spowiedzi np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo” jest wystarczającym zadośćuczynieniem za ciężkie grzechy?

Wobec nieskończoności Bożej miłości do człowieka każdy grzech, nawet najmniejszy, jest nieskończoną niewdzięcznością i człowiek sam z siebie nie ma żadnej mocy odpokutowania za swoje niewierności. To Bóg wysyłając własnego Syna sprawia, że jedynym rzeczywistym zadośćuczynieniem za ludzkie grzechy jest ofiara, którą Chrystus składa Ojcu na Krzyżu. Sakramenty Kościoła, w tym sakrament pokuty, sprawiają, że kiedy kapłan przywołuje Ducha Świętego, Ten uobecnia to, co dokonało się w Krzyżu i Zmartwychwstaniu Chrystusa. W sakramencie pojednania mocą sakramentu kapłaństwa Chrystus ofiaruje grzesznikowi to samo przebaczenie i zadośćuczynienie za jego grzechy, które miało miejsce w momencie Ukrzyżowania i Zmartwychwstania. Po co zatem jeszcze pokuta „zadana” przez kapłana? Jest ona zewnętrznym wyrazem uznania przez penitenta, że to, co czynił było złe i zasługuje na karę wymagającą przebłagania. Ukazuje jednocześnie wolę grzesznika wejścia na inną już drogę życia oraz wolę uczestniczenia w dziele, którego już wcześniej dokonał za niego Chrystus na Krzyżu.