facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - styczeń
WYCHOWANIE. Tylko spokojnie

ks. Dariusz Buksik SDB

strona: 6



Wyrazem agresji nie są tylko wojny, akty terrorystyczne, ale wiele sytuacji we wzajemnych relacjach i kontaktach międzyludzkich. Coraz częściej w trudnościach człowiek reaguje agresywnie - nie tylko krzykiem i płaczem, ale również biciem. Przemoc, brutalizacja życia i agresja w różnych postaciach przenika do życia rodzinnego i szkolnego, kultury masowej i rozrywki. Często akty agresji kierowane są na osoby przypadkowe. Są reakcją na powstałe konflikty, przeciwstawne dążenia lub wewnętrzne trudności w rodzinie, szkole albo na podwórku.

Przyczyn agresji jest wiele i dlatego należy je sobie uświadamiać, szukać oraz eliminować nie tylko z własnych zachowań, ale też zachowań osób bliskich.

Jedną z nich, jakże istotną, jest świat mediów, głównie telewizji, gier komputerowych oraz Internetu. Rzeczywistość kultury, wrażliwości, otwartości na prawdziwe uczucia redukowana jest do rozrywki przepełnionej brutalnością. Oglądanie scen drastycznych i brutalnych ma wpływ nie tylko na zachowanie człowieka, ale także na wyznawane poglądy i wartości. Prowadzi to do zjawiska znieczulenia i braku wrażliwości na ludzką krzywdę. Potrzeba ogromnej wrażliwości wychowawców, w tym przede wszystkim rodziców, których zadaniem jest większa kontrola tego, co oglądają ich dzieci. Nie jest to ograniczenie wolności dziecka lub zabranie mu możliwości rozwoju, ale umiejętne i świadome wychowanie do dojrzałych wyborów.

Inną przyczyną wzrostu zachowań agresywnych jest rozpad więzi rodzinnych. Ma to ogromny wpływ na obecne i przyszłe zachowania młodego pokolenia. Zazwyczaj te dzieci, które w domu nie zaznały ciepła i miłości, wykazują większą tendencję do zachowań, w których dominuje agresja i przemoc. Są rodziny, w których nikt nie daje dzieciom przykładu, jak należy i można wchodzić w relacje z innymi ludźmi. Dzieci te, przyzwyczajone do widoku codziennych awantur, są przekonane, że właśnie tak należy postępować. Rodzice muszą się nauczyć rozładowywania emocjonalnego bez krzywdzenia drugiej osoby oraz łagodzenia konfliktów między małżonkami bez wprowadzania w nie dzieci jako „karty przetargowej”. Muszą uczyć się prawidłowych reakcji uczuciowych zarówno ojcowskich, jak i matczynych, opartych na miłości, obowiązku i odpowiedzialności za czyny swojego dziecka, przede wszystkim te agresywne. Rodzic nie może wykazywać nadmiernej tolerancji wobec zachowań agresywnych swego dziecka, nie może np. zezwalać na zachowania agresywne wobec zwierząt domowych czy zabawek. Należy tłumaczyć, że takie zachowanie jest niewłaściwe i może rodzić ból, cierpienie. Usprawiedliwianie zachowań agresywnych, zarówno tych werbalnych, jak i fizycznych, przez rodziców czy wychowawców zawsze będzie ostatecznie uderzać w młodego człowieka przez budowanie w nim niewłaściwej postawy, niedojrzałej osobowości i nieprawidłowych relacji do siebie i świata.

Rodzice muszą także nieustannie zdobywać umiejętność przełamywania swoich zahamowań i muszą mówić o miłości do swojego dziecka, przytulać je i obdarzać ciepłem, aby w ten sposób rozładowywać napięcia emocjonalne i budzić uczucia ciepła i zrozumienia.

Wzrost agresji powodują również alkohol czy narkotyki, do których dostęp mają obecnie coraz młodsze osoby. Często rodzice zajęci pracą nie dostrzegają problemu, a jeśli już go dostrzegą, to zazwyczaj jest stanowczo za późno. Dlatego też każdy dorosły człowiek powinien mieć odwagę piętnować publicznie zachowania agresywne wynikające z picia alkoholu, a zauważalne na podwórkach osiedlowych i szkolnych, w komunikacji miejskiej czy w parkach.

Choć można wymienić jeszcze wiele innych przyczyn zachowań agresywnych, to należy z całą siłą zasygnalizować zagubienie systemu wartości jako źródło zachowań niepożądanych społecznie. To źle interpretowane wolność, demokracja i tolerancja sprawiają, że młody człowiek rodzi w sobie przekonanie, iż wszystko wolno. Czasami wolność może być tak błędnie wykorzystana, że się ją utraci, demokratyczną większością głosów można podjąć niewłaściwe decyzje, a absolutyzowana tolerancja może oznaczać zakaz odróżniania dobra od zła.

Wiele wartości, które do niedawna były istotne i ważne w życiu osobistym i społecznym, przestało takimi być, np. umiejętność wybaczania, uczciwość, uprzejmość, wolność (rozumiana jako odpowiedzialność za swoje czyny). Na nowo należy przywrócić wartość i szacunek dla życia rodzinnego, szacunek dla drugiego człowieka, niezależnie od tego, kim jest, jak wygląda lub jakie wyznaje poglądy, miłość do własnego narodu, odpowiedzialność za słabszych zarówno fizycznie, jak i intelektualnie, przywrócić wartość słowom – dobro, miłość, szacunek, prawda, piękno...