facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2014 - listopad
Mając poczucie własnej grzeszności, łatwiej jest wybaczać innym

Ewa Rozkrut

strona: 21Grzeszność to zawiła dziedzina i towarzyszy człowiekowi od narodzin aż do śmierci.

Odkąd zaczęłam zastanawiać się nad własną grzesznością, to moje relacje z dziećmi, ale też z innymi ludźmi bardzo się poprawiły.
Mam wrażenie, że przybyło mi cierpliwości oraz szerszej perspektywy w rozumieniu innych. Wielokrotnie podczas wychowania zdarzało mi się przenosić własne spojrzenie na świat na dzieci. Zapominając, że dzieli mnie od nich wiele lat i do obecnego poziomu długo dochodziłam. Nie jeden raz zastanawiałam się, dlaczego one nie rozumieją pewnych spraw, reagują nie tak jak wydawałoby mi się, że powinny, skoro mają przykład osobisty, dużo wyjaśnień z naszej strony. Odkryłam też, że nie jestem w tym osamotniona. Niedawno rozmawiałam z koleżanką, która opowiadała, że jej dzieci nieustannie biją się, kłócą, donoszą na siebie nawzajem. Ona nie rozumie, skąd się to bierze, przecież w ich małżeństwie panuje zgoda i modlą się razem. A dzieci są w szkole podstawowej i po prostu nie ma dnia bez zaczepek, wrzasków, a czasem muszą wręcz rozdzielać je, żeby nie doszło do tragedii. Zaproponowałam jej, by poczytała o rozwoju dzieci w poszczególnych okresach życia. W czasie dorastania dzieci zmieniają się co roku. Ta wiedza pomaga w rozumieniu zachowania dziecka, ale też dobrać odpowiednie argumenty, by je przekonać. Ale też pozwoli nie panikować wtedy, gdy nie jest to potrzebne. Cóż pomoże lamentowanie zatroskanej mamy, gdy dzieci kłócą się i biją? One i tak w akcji nic nie słyszą. A gdy nadarzy się spokojniejszy czas, to warto wykorzystać tego typu zdarzenia do rozmowy, by mogły wyciągnąć wnioski. Ponadto lepiej nie przywiązywać się zbytnio do zadeklarowanych obietnic, że już nigdy się to nie zdarzy. I zapytałam; na ile czuje się grzesznicą? Trochę była zdziwiona moim pytaniem. Ale ja oświadczyłam, że gdy mam poczucie własnej grzeszności, właśnie ja, a nie ktoś inny, to wtedy łatwiej mi jest wybaczać innym. ¦