facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2012 - marzec
POKÓJ PEDAGOGA. Wybór szkoły

Małgorzata Wianecka-Nowak

strona: 15Mój syn, nie chce iść do liceum, mimo że jest bardzo zdolny. Chce naprawiać samochody, więc wybiera zawodówkę. Jak go przekonać, żeby się dalej kształcił?

Rozumiem, że masz bardzo zdolnego syna i chcesz, żeby osiągnął w życiu jak najwięcej. Nie wydaje mi się jednak, że liceum to jedyna droga, aby osiągnąć sukces zawodowy. To nie stan wiedzy jaki mamy, ale sposób w jaki z niej korzystamy jest najważniejszy.

Jeśli Twój syn zdobędzie zawód, będzie w nim bardzo dobry, a do zdolności doda operatywność, to może w życiu zawodowym osiągnąć bardzo wiele i być usatysfakcjonowany. Zdobywanie wiedzy i umiejętności w szkole zawodowej nie musi się stać blokadą rozwoju. Twój syn może się rozwijać, czytać literaturę, szkolić języki, zdobywać nowe umiejętności.

Jeśli jednak chcesz przekonywać syna do swoich racji i uważasz, że ma ku temu możliwości, to spróbuj mu poddać myśl, że jeśli lubi samochody, to mógłby zostać np. ich konstruktorem, do czego niezbędne są studia, a więc i liceum. Może Twój syn nie wierzy w swoje możliwości? Popatrzcie na wybór zawodu, szkoły przez pryzmat tego, co ona daje, czego nie, co można po niej osiągnąć. Jak wyglądać może ścieżka zawodowa po liceum, a jak po szkole zawodowej. Poproś syna, żeby sprawdził jakie są szanse na rynku pracy w takim zawodzie, jaki wybrał. Być może technikum byłoby w tym przypadku jakimś rozwiązaniem?

Pamiętaj wreszcie, że to nie Twoje aspiracje i marzenia mają być zrealizowane a Twojego syna.