facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2010 - luty
POKÓJ PEDAGOGA. Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Małgorzata Wianecka-Nowak pedagog

strona: 17



Starsza córka jest bardzo zazdrosna o młodszą, traktuje ją okropnie, właściwie się nad nią znęca. Czy gdzieś popełniliśmy błąd?

Posiadanie rodzeństwa jest dla dzieci niewątpliwie wielkim darem i źródłem radości. Może jednak stać się również przyczyną napięć i konfliktów. Naturalne jest, że starsze dzieci przeżywają frustrację, złość, gniew w związku z pojawieniem się młodszego rodzeństwa.

Proponuję, żebyście zaobserwowali, w jakich okolicznościach dochodzi najczęściej do ataków agresji ze strony starszej córki wobec młodszej. Czy wtedy, kiedy nie macie dla niej czasu, bo jesteście zajęci młodszym dzieckiem? Czy jest to jej sposób, aby zwrócić na siebie Waszą uwagę? Czy jest to gniew na siostrę, bo coś jej zabrała? Zwróćcie uwagę, czy poświęcacie czas starszemu dziecku? Nie na zasadzie „pobawmy się razem”, ale czy jest taki czas (nie musi on być długi), kiedy robicie coś tylko ze starszą córką?

Zwróćcie też uwagę, czy nie obarczacie starszej córki zbyt dużą odpowiedzialnością i wieloma obowiązkami tylko dlatego, że jest starsza? Zobaczcie, czy jesteście sprawiedliwi, czy zawsze, kiedy coś się stanie, staracie się uczciwie dojść do prawdy, nie obwiniając pochopnie, a przez to niesłusznie, starszej córki? I wreszcie bardzo ważne, przyjrzyjcie się swojemu zachowaniu i waszym reakcjom na złość, frustrację. Czy nie dochodzi między Wami rodzicami do kłótni, krzyków, czy jesteście zgodni co do postępowania wobec dzieci? Jak reagujecie na sytuację, kiedy starsza lub młodsza córka coś zbroi? Jeśli w Waszym zachowaniu, czy to dorosłych wobec siebie, czy wobec dzieci, jest dużo złości, gniewu, to wasza córka, przejmując od was wzorzec zachowania, będzie postępować podobnie.

Oczywiście nie można jej pozwolić na krzywdzenie młodszej córki, trzeba natychmiast reagować, kiedy wyrządza krzywdę swojej siostrze i należy być przy tym bardzo stanowczym. Jest to absolutnie zabronione i dziecko musi wiedzieć o tym. Nie należy jednak krzyczeć, wyzywać, mówić, że jest okropna albo niechciana. Można natomiast wyprowadzić dziecko z pokoju, w którym skrzywdziło młodszą siostrę, być przy nim dopóki się nie uspokoi i powiedzieć, że nie może być z wami, kiedy się tak zachowuje.

Pochwalajcie jednak te dobre zachowania córki, w których na przykład poda siostrze zabawkę albo smoczek, kiedy ta płacze. Dostrzegajcie to, powiedzcie, że to bardzo miłe, że to się wam podoba, że jest mądrą dziewczynką.

I wreszcie, jeśli córka chodzi do przedszkola, spróbujcie porozmawiać z dzieckiem i zaobserwować, czy nie ma tam jakichś kłopotów, bo może w przedszkolu dzieje się coś niedobrego, co powoduje złość wobec młodszej siostry. Starsza córka chce być bardzo kochana i powinniście dać jej to odczuć poprzez wasze gesty, zachowanie. Jednocześnie musi się nauczyć, jeśli dotąd tego nie zrobiła, czekania. Nie zawsze wszystko będzie „od razu”, tak jak ona być może tego chce.