facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2005 - styczeń
Wyzwania

ks. Andrzej Godyń SDB - redaktor naczelny

strona: 3Świat muzyki otacza nas zewsząd, czasem aż do przesady. Dobrze o tym wiedzą ci, którzy raz na jakiś czas chcieliby znaleźć w radiu jakąś niemuzyczną audycję.

Największymi odbiorcami i "konsumentami" muzyki są ludzie młodzi. To oni przede wszystkim okupują sklepy z płytami CD, chodzą po ulicach ze słuchawkami na uszach, wydają kieszonkowe i oszczędności na ostatni singiel ulubionego wykonawcy. Ich rozmowy bardzo często dotyczą muzyki, sposób ubierania się czy uczesania odzwierciedlają muzyczne gusty. Nic w tym dziwnego – muzyka zawsze służyła do wyrażania emocji, a dla nastolatków i młodzieży świat uczuć jest najważniejszy.

Muzyka młodzieżowa (nie tylko) może się nie podobać – jest głośna, bywa wulgarna, wyraża naiwne z punktu widzenia dorosłego treści. Tylko, że taka łatwa krytyka może dotyczyć wszystkiego. W każdej dziedzinie życia dominuje przeciętność i kicz, a rzeczy bardziej wartościowych trzeba szukać, czasem ze sporym wysiłkiem. I w każdej dziedzinie rzeczy, które podobają się młodzieży, nie muszą podobać się dorosłym.

Jednak dla wychowawcy umiejącego wyjść poza schematy, muzyka, której słuchają młodzi powie mu o nich bardzo dużo. Pokaże tęsknoty, oczekiwania i nawet jeśli będzie niewychowawcza, to stworzy wiele okazji do porozmawiania o nich samych, o wartościach, o tym, co prawdziwe i trwałe, a co fałszywe i komercyjne. Chyba w niewielu dziedzinach życia zasada księdza Bosko, że trzeba pokochać to, co kochają młodzi, aby młodzi, pokochali, to co jest ważne dla dorosłych, jest aż tak aktualna i ważna.