facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2004 - marzec
Wyzwania

ks. Andrzej Godyń SDB - redaktor naczelny

strona: 3



Do czasu pojawienia się telewizji w domach ludzie musieli ze sobą rozmawiać. Opowiadać, wymyślać, obmawiać, śpiewać, kłócić się, ale rozmawiać. Teraz już nie muszą. Pewnie nie wszyscy to widzą, ale to największa rewolucja obyczajowa, jaka dokonała się być może od czasów, gdy ludzie wymyślili mowę. Zastąpiła gry towarzyskie, posiłki, wypoczynek, wspólnotę. Ostatnio dzieła „zniszczenia” dopełnia Internet.
Trochę żartuję z tym „dziełem zniszczenia”, szczególnie przypominając sobie lamentacje Platona nad wynalazkiem pisma, które miało uśmiercić ludzką pamięć i zniweczyć międzyludzkie relacje. Zmiany cywilizacyjne niosą nieodzownie zmiany w kulturze, ale historia chrześcijaństwa pokazuje niezwykłą zdolność akulturacji – dopasowania przesłania Ewangelii do mentalności ludzi różnych czasów, miejsc i kultur. Święty Paweł na ateńskim Aeropagu mówił do Ateńczyków w ich języku, używając ich kategorii filozoficznych, cytując ich poetów. Jan Paweł II jeździ po całym świecie głosząc Ewangelię ludziom nie tylko wszystkich ras i języków, ale także różnych religii.
Nowe technologie niosą ze sobą nowe wyzwania i nowe zagrożenia. Niewątpliwie. Ale są też dziełem Bożym; właściwie użyte mogą stać się narzędziem ewangelizacji, katechezy, promocji wartości ogólnoludzkich. Ich roli nie należy przeceniać ani niedoceniać. Na stronie 4 ks. Wojciech Kułak pisze o znaczeniu wirtualnego oratorium. Okazuje się, że zapotrzebowanie na nie jest większe niż można by przypuszczać, a mimo licznych już powstałych salezjańskich stron internetowych wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Ksiądz Bosko, który w XIX w. założył wydawnictwo i „Biuletyn Salezjański” nie omieszkałby posłużyć się i tym środkiem by wychowywać do wiary.