facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2015 - wrzesień
CZAD: Pomoc medyczna to luksus

Justyna Kowalska,

strona: 11W jednej z miejscowości Czadu – Don Manga, dzieciom do piątego roku życia nie daje się imion. Miejscowi uważają, że nie warto, bo i tak co piąte nie przeżyje.

Czad cierpi na znaczny niedobór personelu medycznego. Wspieranie medycznej opieki wymaga odpowiednich ludzi, a lekarzy jest bardzo mało. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na każde 10 000 ludzi w Czadzie przypada tylko 0,4 lekarza. Aż 74 proc. społeczeństwa nie ma dostępu do usług medycznych.

Umieralność wśród dzieci

Umieralność dzieci w pierwszych latach życia jest bardzo wysoka, a rutynowe szczepienia rzadko się spotyka. Według WHO z powodu braku jedzenia i słabego leczenia chorób, 20 proc. dzieci umiera przed swoimi piątymi urodzinami. W jednej z miejscowości Czadu – Don Manga, dzieciom do piątego roku życia nie daje się imion. Miejscowi uważają, że nie warto, bo i tak co piąte nie przeżyje. Wskaźnik umieralności niemowląt w 2005 roku wynosił 93 na 1000 urodzeń. Wśród niektórych plemion matki nie karmią swoich dzieci piersią tylko wodą, najczęściej zanieczyszczoną. Dzieci umierają masowo, między innymi z powodu chorób wenerycznych, niedożywienia i wyczerpania matek.

Czary a medycyna

Ostatni raport BBC ukazuje groźny wzrost wiary w czarowników na terenie C zadu. Osoby, które cierpią na choroby i zaburzenia psychiczne oskarża się o czary, kontakt ze złymi duchami lub opętanie. Osoby chore są stygmatyzowane. Wyklucza się ich ze wspólnoty, a czasem poddaje okrutnym sposobom leczenia. Okoliczni szarlatani przez takie praktyki, jak: bicie, głodzenie, torturowanie czy krępowanie uwalniają osobę od działania złego ducha. Ludzie bardziej wierzą w uzdrowicieli i szarlatanów niż we współczesną medycynę.

Niedożywienie

Niedożywienie w Czadzie można dostrzec wszędzie. To główny powód problemów zdrowotnych mieszkańców kraju. Region zachodniego Kanem (wzdłuż granicy z Nigrem) szokuje najgorszymi statystykami na świecie. Nawet w dobrych latach jedna trzecia populacji pozostaje niedożywiona.