facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2015 - lipiec/sierpień
Wypoczynek z rodziną

Bożena Paruch

strona: 28Nadeszły wakacje, czas wyczekiwany przez wszystkich uczniów i ich rodziców. Jak zaplanować i wykorzystać ten czas najkorzystniej dla własnej rodziny?

Aby dobrze spędzić wolny czas należy odpocząć od otoczenia, w którym na co dzień przebywamy. Trzeba zadbać, aby wypoczynek nie był bierny. Zdaniem wielu naukowców regularna aktywność fizyczna pozwala sprawniej podejmować decyzje i rozwiązywać problemy, zwiększa kreatywność, wzmacnia umiejętność koncentracji. Zespół Franka Penedo z University Miami na podstawie zebranych danych wskazuje, że dzięki aktywności fizycznej następuje poprawa przepływu krwi w tkance mózgowej co przyczynia się do wzrostu liczby mózgowych naczyń włosowatych, dzięki czemu mózg jest bardziej dotleniony i odżywiony. W artykule Alejandro F. Schindera czytamy, że regularne uprawianie sportu umożliwia tworzenie się komórek nerwowych w hipokampie, który zarządza pamięcią i procesami uczenia się. Nie od dziś wiemy, że wysiłek fizyczny wzmaga wydzielanie endorfin, które uwalniają od stresów i napięć oraz poprawiają nastrój. Dostarczanie sobie regularnego wysiłku fizycznego nie zawsze przychodzi łatwo, zadbajmy więc o to podczas urlopu. Wakacje to dla wielu rodzin jedyna okazja na bycie razem. Jeśli chcemy przynajmniej część urlopu spędzić z całą rodziną, musimy zadbać, aby każdy z jej członków mógł realizować swoje zainteresowania. Należy wziąć pod uwagę możliwości wypoczywających osób. Planowanie wspólnego wypoczynku to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się więcej o zainteresowaniach i potrzebach wszystkich członków rodziny. Planując wakacje należy pamiętać o zmiennej pogodzie. Kiedy pada lub potrzebujemy wypoczynku po wyprawie rowerowej, możemy grać w gry planszowe lub w karty, skorzystać z basenu czy hali sportowej. Wakacje oprócz wypoczynku od codziennych zajęć mogą być okazją do rozwoju osobistego, np. przez czytanie książek i artykułów, na które brakuje nam czasu. Dostarczają wielu nowych doświadczeń i przeżyć, okazji do spotkań z nowymi ludźmi. Mogą być źródłem wspaniałych wspomnień na długie lata. Jeśli rodzice nauczą dzieci aktywnego spędzania wolnego czasu, one z pewnością przekażą to własnemu potomstwu. Czas wakacji może stać się okazją do polepszenia wzajemnych relacji w rodzinie. Do wypoczynku rodziców i dzieci można włączyć dziadków, z którymi kontakt ubogaci rodzinę o opowieści od nich zasłyszane. Warto uwzględnić w planach czas, w którym wszyscy, całą rodziną, będą robić coś wspólnie. Nieważne, czy będzie to przygotowanie ogniska, pływanie żaglówką, gra w karty czy wyprawa w jakieś ciekawe miejsce. Chodzi o to, żeby każdy doświadczył, że jest niezbędny i że wspaniale czuje się w rodzinie. A co zrobić, żeby starsze dzieci chciały spędzić część wakacji razem z rodzicami? Nie powinniśmy zmuszać nastolatków, aby zawsze wyjeżdżały z nami. Szanując ich wolność, możemy jednak zachęcić ich przez proste plany: rejsy łodzią, wycieczki górskie, wyprawy rowerowe, zajęcia, które lubią. Kiedy 15-,16-latek uświadomi sobie, że może ciekawie, wesoło i aktywnie spędzić czas z rodziną, z pewnością z tego skorzysta. ■