facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Proszę o modlitwę w intencji mojego taty - aby szybko wrócił do zdrowia. Jest po ciężkiej operacji i w stanie zagrażającym życiu.
Krzysztof
2020-02-15 22:26:08
Proszę Boga Ojca w imię Pana Jezusa za wstawiennictwem Matki Najświętszej o opiekę od zła, szczęśliwą podróż i błogosławieństwo we wszystkich sprawach dla rodziny Jana.
Jan
2020-01-29 13:28:49
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Tożsamość
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Teraz!
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2014 - październik
Francja Salezjańska nadzieja dla dzieci Romów

Wolontariuszki VIDES

strona: 10NASZE MISJE

VIDES to wolontariat międzynarodowy, którego głównym zadaniem jest rozwój i edukacja kobiet i dzieci. W jednej z akcji wakacyjnych w Trójwsi Beskidzkiej uczestniczył salezjanin z Istebnej, Piotr Wolny, na stałe posługujący we Francji. Sposób organizowanych zajęć bardzo go zainspirował. Po pewnym czasie zapragnął, aby podobne akcje dla dzieci odbyły się w Lille, we Francji, gdzie razem ze stowarzyszeniem ESPERE pracuje wśród romskich dzieci.
Dzięki posługującemu w Lille Piotrowi Wolnemu, udało się nawiązać kontakt ze stowarzyszeniem ESPERE, które pracuje na co dzień dla dzieci Romów. Z początkiem roku cztery wolontariuszki – Ania, Karina, Natalia i Renata rozpoczęły przygotowania do wyjazdu. Uczyły się francuskiego, zapoznawały się z historią Romów i ich obecną sytuacją we Francji. W ramach przygotowań VIDES w Istebnej zorganizował koncert charytatywny „Dajmy nadzieję”, z którego całkowity dochód otrzymany dzięki serdeczności zebranej publiczności został przeznaczony na pracę z dziećmi romskimi w Lille.
– Wchodząc pierwszy raz do obozów Romów miałam wrażenie, jakbym przechodziła przez magiczne wrota, które oddzielają ich świat od bogactwa, przepychu i materializmu, w miejscu, w którym mieszkają, najważniejsza jest więź rodzinna – opowiada Karina Czyż. Podkreśla, że nie każdy Rom to ten, który kradnie i oszukuje, a wśród tej społeczności są przede wszystkim ci, którzy chcą zmienić swoje życie, znaleźć pracę, zamienić tabor na małe mieszkanie, są pełni nadziei na lepszą przyszłość swoich dzieci. – W trakcie pierwszych odwiedzin obozu w Lezenne i Loos urzekła mnie niesamowita otwartość i gościnność dzieci oraz rodziców – dodaje 17-letnia Natalia. – Zaskoczyło mnie to, że w środku wielkiego, rozwiniętego miasta mogą znajdować się miejsca, gdzie dzieci nie mają godnych warunków życiowych. Ale w tym wszystkim urzekająca była radość i uśmiech na twarzy dzieci, kiedy się z nami spotykały – opowiada Anna.
Wolontariuszki pracowały w dwóch obozowiskach Romów. Prowadziły warsztaty edukacyjne, manualne. Zajęcia te miały charakter przede wszystkim wychowawczy, aby nauczyć dzieci odrobinę cierpliwości, szacunku do innych, używania zwrotów grzecznościowych. To był niełatwy orzech do zgryzienia, lecz pod koniec pobytu były widoczne pierwsze owoce, kiedy dzieci mówiły „proszę”, jeśli chciały dostać kredkę, potrafiły przeprosić, jeśli zrobiły coś źle, i nauczyły się dziękować, jeśli były z czegoś zadowolone.
Dziękujemy Panu Bogu za tych wszystkich ludzi, których postawił na drodze naszej posługi, za łaski potrzebne do pokonywania barier językowych, kulturowych, a przede wszystkim za siły niezbędne do przezwyciężania uprzedzeń i zmiany mentalności – podkreślają wolontariuszki.
VIDES nadal będzie wspierał romskie dzieci w Lille. ■ Wolontariuszki VIDES


VIDES
Międzynarodowe stowarzyszenie wolontariatu, który opiera się na salezjańskim systemie wychowawczym. Organizacja została założona przez Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki w 1987 roku, m.in. w celu obrony praw człowieka (szczególnie dzieci, kobiet i młodzieży). Od 1998 VIDES istnieje także w Polsce jako organizacja pozarządowa z siedzibą w Garbowie, woj. lubelskie. VIDES jest obecny w: 14 krajach Europy, 8 krajach Azji, 4 krajach Afryki, 14 krajach Ameryki Północneji Ameryki Południowej