facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2014 - lipiec/sierpień
Wakacje – wypoczynek czy zagrożenia?

Bożena Paruch

strona: 24



Jak przygotować dorastające dziecko, aby miało dobre wakacje, a rodzice pewność, że nic mu nie grozi?

W czasie wakacji zdarza się wiele wypadków z udziałem dzieci i młodzieży. Kąpiel w miejscach niedozwolonych, wypadki w domach, drogowe. Zdarzają się wykroczenia popełniane przez nieletnich. Ten czas sprzyja różnorodnym eksperymentom. Papierosy, narkotyki, alkohol, sekty, przygodny seks są nieodłącznie związane z wakacjami. Młodzi ludzie mają wówczas dużo wolnego czasu, a wielu z nich nie ma pomysłu na poradzenie sobie z nudą i znalezieniem pożytecznego zajęcia.
Okres nauki w gimnazjum to jeszcze za wcześnie na samodzielny wyjazd dziecka, choć rodzic powinien przygotować się, że kiedyś to nastąpi. 13 – 15 lat to dobry wiek na uświadamianie dziecku, jakim postępowaniem wzmacnia zaufanie rodziców. Przede wszystkim, czy w ważnych sprawach ich nie zawodzi, czy trzyma się ustalonych zasad, np. godzin powrotu do domu, czy jest prawdomówne, odpowiedzialne. Czas wakacji można wykorzystać na rozmowy przygotowujące nastolatka i rodziców do samodzielnego wyjazdu, gdy osiągnie pełnoletność.
Gimnazjalistom najlepiej zaproponować wyjazd zorganizowany. Oczywiście i wówczas należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Uważnie przeczytać informacje o wyjeździe, sprawdzić, czy dane miejsce wypoczynku jest zarejestrowane we właściwym kuratorium oświaty, a więc, czy jest ono legalne i podlega nadzorowi odpowiednich służb (kuratorium oświaty, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, straży pożarnej). Można skorzystać z bazy wypoczynku na stronie internetowej www.men.gov.pl. Warunki organizowania takich pobytów nie mogą być dowolne – precyzyjnie określają je przepisy prawa.
Przed wyjazdem, należy przypomnieć o głównych zasadach bezpieczeństwa: o kąpieli w miejscach do tego przeznaczonych, o zachowaniu umiaru ze słońcem, nakryciu głowy, stosowaniu filtrów ochronnych itp. Na wakacjach nastolatek może sięgnąć po papierosy czy alkohol, trzeba uczulić go na ten problem. Młodzież interesuje się zagadnieniami związanymi z używkami, życiem seksualnym czy sektami. O tym należy rozmawiać, przekazując rzetelną wiedzę. Warto pamiętać, że poglądy i opinie, które rodzice przekazują przez lata wychowywania, są dla dzieci wzorem.
Wiele form wyjazdów wakacyjnych organizują parafie, a także szkoły. Rodzice znają organizatorów i uczestników. A ci, którzy z różnych powodów zostają w mieście, mogą skorzystać z form stacjonarnych. Godny polecenia w Krakowie jest projekt „Królewskie wakacje” 2014 czy też bezpłatne półkolonie organizowane przez Saltrom. Rodzice powinni zadbać o to, aby możliwie dużo czasu spędzić z własnymi dziećmi i odwiedzić najbliższą rodzinę. Wakacje sprzyjają wzmacnianiu więzi rodzinnych i realizowaniu wspólnych pomysłów. ■

Każdy człowiek, a nastolatek szczególnie, potrzebuje bardzo cierpliwego i mądrego przewodnika – rodzice mają znacznie więcej doświadczenia i mądrości życiowej. To do nich należy określenie granic swobody.