facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - wrzesień
SALEZJAŃSKI RUCH MŁODZIEŻOWY. Dzień patrona

Agnieszka Krawczyńska

strona: 18



Szkoły, oratoria, świetlice – znakomita większość takich placówek ma swojego patrona. Zwykle wybiera się taką postać lub organizację, która ma być dla młodzieży wzorem. Aby pamięć o nich pozostała żywa, warto co jakiś czas ją odświeżyć. Wielka strata, jeżeli patron jest dla młodych tylko nazwą na tabliczce.

Dobrym sposobem ocalenia patrona od zapomnienia jest organizacja, choćby raz do roku, Dnia Patrona. Zazwyczaj wybiera się w tym celu jakąś istotną datę, rocznicę, która łączy się z jego życiorysem czy historią (jeśli patronem jest organizacja).
Przygotowania wcale nie muszą być skomplikowane. Są natomiast niezastąpioną okazją do zaangażowania całej społeczności wychowawczej, przez co dodatkowo zostanie ona zintegrowana i wzbogacona o bezcenne doświadczenia. Dobrym pomysłem jest podział organizatorów na sekcje odpowiedzialne za poszczególne elementy. Pierwszym ustaleniem, które podejmą grupy, powinno być wyznaczenie przyświecających im celów. Co chcą ukazać? Jaki efekt wywołać? Co utrwalić w pamięci? A także przemyślenie w tym kontekście: Kto jest odbiorcą? W jaki sposób najskuteczniej do niego dotrzeć? Odpowiedź na te pytania będzie odgrywała kluczową rolę w fachowym przygotowaniu święta.
Całość obchodów można podzielić na część poprzedzającą święto oraz sam Dzień Patrona.

W ramach imprez przygotowujących proponuję:
Wystawę – zależnie od tego, czym zajmował się patron, można zapoznać wychowanków z jego pracami, książkami, pismami, fotografiami z życia etc.
Konkursy – plastyczny (godna polecenia jest wystawa wszystkich prac), literacki, wiedzy, recytatorski, wokalny, teatralny i inne. Jeśli wychowankowie są w bardzo zróżnicowanym wieku, warto, aby konkursy odbywały się w odpowiednich kategoriach wiekowych. Mogą być przeprowadzane drużynowo bądź też indywidualnie.

Sam Dzień Patrona może być przeprowadzony na różne sposoby. Oto kilka pomysłów do wykorzystania:
Dobrym rozpoczęciem jest Msza święta, podczas której komentarze czy homilia prezentować będą rolę wiary i wartości chrześcijańskich w życiu patrona.
Uroczyste spotkanie całej społeczności wychowanków i wychowawców oraz zaproszonych gości. Poza słowem skierowanym do wszystkich przez dyrektora lub kierownika, należy dać możliwość wypowiedzenia się obecnym osobistościom. Warto pamiętać, że ta część szybko nudzi młodych, toteż wystąpienia powinny być krótkie. Jest to również czas, w którym wychowankowie mogą przedstawić występ uświetniający uroczystość. Bezcenny jest taki pokaz, który unaoczni młodym, że postać ich patrona może być im bliska, może wskazywać uniwersalne, niezależne od czasów, wartości i sposób życia zgodny z nimi. Nie wolno zapomnieć o rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu nagród. Na zakończenie święta miło jest urządzić poczęstunek (choćby pączek dla każdego), można również zorganizować zabawy lub dyskotekę. Wszystko zależy od tego, jakich mamy wychowanków, jakie są ich potrzeby i co ich ucieszy.
Gadżety – np. długopisy lub ołówki opatrzone nazwą i logo szkoły czy placówki. Świetnie sprawdzają się nie tylko jako oryginalna i funkcjonalna pamiątka Dnia Patrona, ale również jako element promocji. Jeśli nie ma funduszy na ten cel, wychowankowie mogą własnoręcznie przygotować drobiazgi, np. zakładki.
Spotkanie wychowawców – po wspólnych obchodach miło spotkać się tylko w gronie wychowawców i pracowników. To nie tylko wzbogaci przebieg święta, ale będzie okazją do wymiany uwag i spostrzeżeń „na gorąco”.
Już po zakończeniu obchodów warto zrobić podsumowanie, co dobrze byłoby powtórzyć za rok, co ulepszyć, czego się wystrzegać. Być może dobrym pomysłem będzie nagrodzenie najaktywniejszych młodych organizatorów. Jeśli szkoła lub placówka ma gazetkę lub stronę internetową, nie można zapomnieć o podsumowaniu w jej ramach Dnia Patrona, umieszczeniu zdjęć, wyników konkursów. Miło będzie też wspólnie oglądać zdjęcia w ogólnodostępnej gablocie.
Dzień Patrona nie musi być nudną akademią, kojarzącą się wyłącznie z galowym strojem i przedłużającymi się przemówieniami. Może natomiast stać się świętem całej społeczności wychowawców i wychowanków, może ich integrować, umacniać i ubogacać.