facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - czerwiec
PLACÓWKI SALEZJAŃSKIE. Łódź wspólnota św. Teresy i św. Jana Bosko

ks. Łukasz Woźniak SDB

strona: 21



W 1926 r. salezjanie prowadzący gimnazjum przy ul. Wodnej kupili dom przy ul. Zagajnikowej (obecnie Kopcińskiego) wraz z terenem. W domu urządzili kaplicę i mieszkanie. Rok później, 27 kwietnia, ks. bp Wincenty Tymieniecki, ordynariusz łódzki, poświęcił kaplicę i mieszkanie. Następnie salezjanie odkupili drewniany kościółek od parafii św. Wojciecha, który 16 października poświęcił kard. August Hlond. Parafia św. Teresy została erygowana dekretem bpa Wincentego Tymienieckiego z dnia 19 lipca 1928 r.

W 1950 r. przystąpiono do budowy nowego kościoła. Od 1960 r. nabożeństwa odbywają się wyłącznie w nowym kościele. Wystrój jest dziełem ks. Tadeusza Furdyny, artysty plastyka, salezjanina, który zaprojektował i wykonał: witraże, mozaiki ścienne, kaplicę chrzcielną i kaplicę Duszpasterstwa Akademickiego „Węzeł”, ołtarz główny i oświetlenie. W pomieszczeniach dolnych kościoła mają swoje miejsce liczne grupy duszpasterskie. W latach 1975-1978 został wybudowany budynek administracyjno- -mieszkalny.

Szczególny nacisk w duszpasterstwie kładziemy na działalność wśród dzieci i młodzieży oraz studentów. Katechizacja szkolna i sakramentalna, Oratorium, Liturgiczna Służba Ołtarza, świetlice środowiskowe, działalność grup charytatywnych, Stowarzyszenie Lokalne SALOS, DA „Węzeł” to mocne i prężne wspólnoty duszpasterskiego i salezjańskiego oddziaływania. Ogromną radość sprawia nam rozwój nowych wspólnot ewangelizacyjnych, które odnajdują na nowo miejsce chrześcijanina w świecie.

Poprzez katechezy, seminaria, podejmowaną ewangelizację obecnie we wspólnocie parafialnej rozwinęło się: 5 wspólnot neokatechumenalnych, 6 kręgów Kościoła Domowego ruchu Światło-Życie, 3 wspólnoty Odnowy Życia w Duchu Świętym. W sumie, nie licząc dzieci, we wspólnotach tych odnajduje i realizuje swe powołanie ponad 320 osób.

Znaczący w całym życiu parafii jest, tak to już można nazwać, ruch na rzecz dzieci z domów dziecka, osób biednych, w podeszłym wieku, samotnych i rodzin wielodzietnych. Caritas parafialny, studencka grupa charytatywna, świetlice, wspólnoty AA i AlAnon to wymowny znak świadectwa i miłości, który pozwala zanieść wielu ludziom nadzieję i słowa Ewangelii. W parafii działa ponadto Oratorium, schola, dwie świetlice środowiskowe.

Obecnie w domu św. Teresy w Łodzi pracuje 19 salezjanów: 17 księży i dwóch koadiutorów. Pracują na różnych polach: w duszpasterstwie parafialnym, katechizacji, Oratorium, duszpasterstwie akademickim, w szpitalach i więzieniu jako kapelani, w pracowni witraży, w Internecie oraz – jeden – jako krajowy duszpasterz sportowców.

Dzisiaj, kiedy za sobą mamy 80 lat obecności salezjanów w Łodzi przy ul. Kopcińskiego, zbliżamy się do 80. rocznicy erygowania parafii i z utęsknieniem czekamy na peregrynację relikwii św. Dominika Savio, z wdzięcznością oddajemy Bogu cześć i uwielbienie, Jego Opatrzności polecając wszelkie dobro, które staje się naszym udziałem w tej cząstce Kościoła Chrystusowego.