facebook
Audiobook:
O Janku przyjacielu młodzieży
autor: Maria Kączkowska
odcinek 33: Zadanie życia spełnione


W Waszych intencjach modlimy się codziennie
o godzinie 15:00 w Sanktuarium
M.B.Wspomożycielki Wiernych w Szczyrku
O ustanie pandemii corona wirusa
Staszek
2020-05-29 10:06:03
W intencji wszystkich MAM
Ala
2020-05-29 10:04:41
Za Tomka z W
Piotr
2020-03-29 19:05:04
Blogi:
Agnieszka Rogala Blog
Agnieszka Rogala
relacje między rodzicami a dziećmi
Jak nie kochać dzieci.
Karol Kliszcz
pomiędzy kościołem, szkołą a oratorium
Bezmyślność nie jest drogą do Boga
Karol Kliszcz Blog
Łukasz Kołomański Blog
Łukasz Kołomański
jak pomóc im uwolnić się od uzależnień
e-uzależnienia
Andrzej Rubik
z komżą i bez komży
Na dłoń czy na klęczkach?
Andrzej Rubik Blog
Maria Fortuna-Sudor Blog
Maria Fortuna-Sudor
na marginesie
Strach
Tomasz Łach
okiem katechety
Bóg jest czy nie jest?
Tomasz Łach Blog

Archiwum

Rok 2007 - luty
DUCHOWOŚĆ. Miłość czy nienawiść?

Natanael

strona: 13



Co oznaczają słowa Jezusa, że trzeba mieć w nienawiści ojca i matkę?

Michał

Dokładnie słowa te brzmią: „Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem” (Łk 14, 25).

Nie chodzi w nich o rzeczywistą nienawiść. Całe życie Jezusa jest jedną wielką lekcją miłości, również dwa najważniejsze przykazania, w których zawiera się całe prawo Boże sprowadza On do przykazania miłości Boga i bliźniego. Naturalnie rodzice nie są z niego wyłączeni. Co więcej, Jezus surowo karci faryzeuszy za przestrzeganie tradycji, według której ofiara złożona w świątyni zwalnia od materialnej pomocy rodzicom. Jezus pokazuje, że tradycja ta jest złamaniem czwartego przykazania „Czcij ojca swego i matkę swoją”.

Słowa Jezusa padają w kontekście wymagań stawianych tym, którzy chcą Go naśladować. Przywołuje On prawdę, że miłość Boga i gotowość pójścia za Jezusem muszą być na pierwszym miejscu w życiu ucznia. Do tego stopnia, że nawet wynikająca z przykazań miłość rodziców musi zejść na dalszy plan i być jej podporządkowana. Sam Jezus daje przynajmniej dwukrotnie przykład takiej postawy. Pierwszy raz, kiedy jako dwunastolatek objawia, kto jest Jego prawdziwym Ojcem (Łk 2, 49), drugi – kiedy na wieść o przybyciu Matki i braci odpowiada: „Kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką” (Mk 3, 35).

Użycie słowa „nienawiść” jest typowym semityzmem. Języki ludów Wschodu, w odróżnieniu od bardziej konkretnego i ścisłego sposobu myślenia Europejczyków, charakteryzuje częste odwoływanie się do przesadzonych z naszego punktu widzenia porównań i kontrastów, które mają zaakcentować jakąś myśl. W tym przypadku „nienawiść” rodziców ma podkreślić, jak wielka musi być u ucznia miłość Chrystusa, jeśli nawet tak ważna w życiu człowieka miłość do rodziców ma się jawić jako „nienawiść”.